UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Porozmawiali o współpracy polsko-niemieckiej

Polscy i niemieccy przedsiębiorcy spotkali się wczoraj w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie. Spotkanie dotyczyło współpracy w zakresie specjalistycznych branż: motoryzacyjnej, metalowej czy IT.

Na czym dokładnie polega ta polsko-niemiecka współpraca? Pytamy profesor Marię Mrówczyńską, prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego:

My w ramach wizyt studyjnych odwiedzamy Uniwersytet w Chemnitz. To jest korzyść obopólna dla regionu, bo współpracują przedsiębiorcy. To nie jest sieć naukowa, ale sieć która wdraża wyniki badan naukowych w dzielność przedsiębiorców. 

Oprócz przedsiębiorców do Zielonej Góry przyjechali także naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. Doktor Justyna Patalas-Maliszewska – dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego dodaje, że owocem współpracy mogą być korzyści, które odczują mieszkańcy obu krajów.

 

Kolejne spotkania będą służyły do wypracowania tych wydyskutowanych projektów i aplikowania o kolejne możliwości ich realizacji. 

O współpracy mówi doktor Matthias Rehm z Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz:

Oczekujemy, żeby wzmocnić współpracę miedzy polskimi i niemieckimi przedsiębiorcami aby ten transfer wiedzy był obustronny przy ścisłej współpracy uniwersytetów. Mamy nadzieję na rewizytę.

Dodajmy, że Uniwersytet Zielonogórski i Uniwersytet Techniczny współpracują w ramach sieci naukowej META już piąty rok. Obie uczelnie są koordynatorami tej polsko-niemieckiej współpracy.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00