W mieście coraz większą popularność zyskują hulajnogi elektryczne – jest to szybki środek transportu, który umożliwia dotarcie do wielu miejsc. Należy jednak przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a te nie każdy zna.
Użytkownicy hulajnóg są uczestnikami ruchu drogowego i muszą o tym pamiętać. Więcej na ten temat mówi podinspektor Małgorzata Barska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
Od dłuższego czasu hulajnogi stały się środkiem lokomocji, bardzo popularnym zwłaszcza wśród młodych ludzi. Także w Zielonej Górze ostatnio obserwujemy duży ruch takich właśnie pojazdów, ale policjanci chcieliby przypomnieć, że także użytkowników hulajnóg, jak uczestników ruchu drogowego, obowiązują zasady, obowiązują ich przepisy ruchu drogowego oraz przepisy dotyczące właśnie poruszania się hulajnogami.
Jakie są najważniejsze zasady podczas jazdy na hulajnodze? Jest ich kilka.
Wśród tych najważniejszych rzeczy trzeba wymienić to, że hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h, kiedy jadą po ścieżce rowerowej lub po ulicy. Natomiast są jeszcze ważniejsze – kiedy hulajnoga jedzie po chodniku, nie może poruszać się szybciej niż przecięta prędkość poruszania się osoby pieszej. To są rzeczy, które najczęściej zgłaszają nam mieszkańcy, że obawiają się hulajnóg, które jeżdżą po chodnikach.
W związku z obawami mieszkańców zostały przeprowadzone działania kontrolne wśród użytkowników hulajnóg.
Podczas ostatnich działań dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego zielonogórscy policjanci skupili się również na kontrolowaniu właśnie prędkości jazdy użytkowników hulajnóg. Kilkanaście osób zostało pouczonych, że jeździ za szybko. Natomiast możecie się Państwo spodziewać, że takie działania będą kontynuowane, że będziemy kontrolować także użytkowników hulajnóg w przyszłości i można się liczyć nawet z otrzymaniem mandatu karnego.
Jednak za szybka jazda to nie jedyne wykroczenie, które popełniają jeżdżący hulajnogami mieszkańcy.
Innym poważnym wykroczeniem popełnianym przez użytkowników hulajnóg jest to, że jeżdżą we dwie, a nawet policjantom zdarzyło się zatrzymać trzy nastolatki, które jechały na jednej hulajnodze. To jest bardzo niebezpieczne, zarówno dla nich, jak i dla innych osób, które znajdują się w pobliżu. Za takie wykroczenie może być każda z tych osób ukarana mandatem w wysokości 100 złotych.
W przypadku jeżdżenia hulajnogą pod wpływem alkoholu oraz używanie w trakcie jazdy telefonu obowiązują takie same kary, jakie są ustalone dla innych kierowców – samochodów czy rowerów. Jeżdżąc hulajnogą, obie ręce kierującego powinny znajdować się na kierownicy.
Materiał przygotowała: Joanna Nawlicka