Pierwsza kolekcja e-książek powstała w 1971 roku. –Było to zrealizowane w ramach ,,Project Gutenberg”. Obecnie na portalu Gutenberg.org znajduje się ponad 38 tysięcy darmowych e-booków- mówi Dawid Kotlarek, kierownik Działu Instrukcyjno- Metodycznego ,,Norwida”. Jak dodaje, według badań 54 procent Polaków w ogóle nie czyta książek. Szansą na poprawę takiego stanu rzeczy mogą być właśnie e-książki. Możemy je czytać na różne sposoby: za pomocą komputera, telefonu komórkowego (jeśli mamy ściągnięte odpowiednie oprogramowanie) lub za pomocą specjalnego czytnika e-książek.
Zielonogórska Mediateka udostępnia swoim użytkownikom dwa czytniki e-książek oraz 40 darmowych pozycji. –Każdy chętny może przyjść do nas i zobaczyć, jak czyta się na tzw. e-papierze- dodaje Beata Sieradzka z Mediateki. Oprócz e-książek użytkownicy Mediateki mogą skorzystać również z audiobooków.
Zaletą e-czytników, w porównaniu np. do tabletów jest mniejsze zmęczenie wzroku oraz niskie zużycie energii.
Akcja została zapoczątkowana w 2004 roku przez kanadyjską pisarkę Ritę Toews.
Darmowe książki znajdziecie m.in. na portalu www.gutenberg.org. Są tam również pozycje w języku polskim (np. ,,Tajemnica Baskerville’ów- dziwne przygody Sherlocka Holmes’a” Arthura Conana Doyle’a oraz ,,Romeo i Julia” Williama Szekspira).
Autor: Jakub Suszka