Najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem na naukę dla naszych dzieci jest zabawa. To podczas niej dzieci rozwijają koordynację ruchową, uczą się myślenia kreatywnego, ćwiczą pamięć oraz uczą się dostrzegać schematy. Szukając zabawek dla dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na te, które pozwolą rozwinąć kreatywność u naszego dziecka oraz nabyć nowe umiejętności. Jakie zabawki zatem warto wybrać?
Gry towarzyskie i planszowe
Gry towarzyskie i planszowe są idealnym sposobem spędzania wolnego czasu. Gry planszowe są sposobem socjalizacji dla dzieci. Dzięki nim dzieci mogą poznać lepiej swoich kolegów, nauczyć się współpracy w grupie, przestrzegania zasad oraz przegrywania, co często nie jest prostym zadaniem. Do zabawy może zaangażować się również sam rodzic i spędzić wspólne chwile ze swoją pociechą.
Dobrze jest posiadać kilka różnych gier, dzieci dosyć szybko mogą się bowiem znudzić. Warto jest wybrać gry z różnych kategorii, aby pozwolić im rozwijać różne umiejętności. Dzięki grom planszowym możemy rozwijać takie umiejętności jak:
- zapamiętywanie (np. memory, zgadnij kto to, potwory do szafy)
- myślenie logiczne i strategiczne (np. warcaby, monopoly)
- koordynacja ruchowa (np. bierki, jenga, spadające małpki, twister)
Eksperymenty naukowe
Aby rozbudzić w naszym dziecku ciekawość do nauki, warto postawić na doświadczenia. Wiele z nich możemy wykonać sami w domu. Warto jednak, aby osoba dorosła pomogła dziecku i kontrolowała sytuacja, aby wszystko przebiegło w bezpieczny sposób. Do domowych eksperymentów zaliczyć możemy: sadzenie ziarna fasoli na gazie umieszczonej w słoiku, mieszanie kolorów w celu otrzymania innej barwy, stworzenie sensorycznych gniotków lub domowego wulkanu.
Jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy zwrócić uwagę na zabawki dla dzieci dostępne w sklepach online. W takich sklepach znajdziemy szeroki wybór “zestawów małego naukowca”, które zawierają elementy niezbędne do wykonania eksperymentu wraz z dokładną instrukcją wykonania.
Przedmioty i zabawki DIY
Warto jest zachęcać dziecko, aby wykonało przedmioty samodzielnie. Możemy postawić na klejenie gotowych modeli lub wykorzystać przedmioty codziennego użytku i wykonać na przykład karmnik dla ptaków z butelki po wodzie, pudełko na zabawki z kartonu po butach lub domek dla lalek/ garaż z kartonu. Z wykonania takich zabawek nasze dziecko będzie n a pewno bardzo dumne. Ponadto rozwinie umiejętności manualne, planowanie oraz puści wodze fantazji i rozwinie się kreatywnie podczas ozdabiania.