21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Członkowie Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego w Zielonej Górze jak co roku przygotowali akcję popularyzującą poprawną i piękną polszczyznę.
Pracownicy Instytutu Filologii Polskiej, zrzeszeni w TMJP, wielokrotnie organizowali dla uczniów szkół ponadpodstawowych rozgrywki językowe na terenie uczelni. Okres nauki zdalnej przyniósł nową inicjatywę, opartą na korzystaniu z internetowej aplikacji Kahoot. Rozwijany przez lata pomysł doczekał się kolejnej odsłony w 2023 roku.
– Przygotowaliśmy scenariusz lekcji okolicznościowej dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych – wyjaśnia dr Irmina Kotlarska, sekretarz zielonogórskiego Oddziału TMJP. – Lekcja cieszy się dużym zainteresowaniem, zgłoszenia napłynęły z całej Polski, a nawet z innych krajów – dodaje. Aby otrzymać scenariusz, trzeba się po niego zgłosić na stronie Instytutu Filologii Polskiej, link TUTAJ. Znajduje się tam się ankieta zgłoszeniowa, która będzie dostępna do końca marca.
Zajęcia mają zwrócić uwagę na bogactwo i piękno rodzimego języka. Wprowadzenie do lekcji przygotowali w studiu Index TV studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filologii polskiej.
Plakat promujący akcję opracowała Joanna Nawlicka, studentka UZ.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.