Książki wypożyczamy z biblioteki, pożyczamy od znajomych, możemy też po prostu pójść do sklepu czy księgarni i kupić interesującą nas lekturę. Oprócz papierowych wydań, coraz popularniejsze i bardziej dostępne stają się elektroniczne wersje książek, czyli ebooki oraz książki czytane przez lektora – audiobooki. Cyfryzacja treści pozwala nam więc nosić nasze ulubione tytuły ze sobą, nie martwiąc się o przeładowany ciężki plecak. Ale to nie jedyna zaleta czytania książek w cyfrowej formie.
Wygoda zakupu
Wybrany tytuł można kupić jednym kliknięciem i za chwilę już czytać – bez wychodzenia
z domu. Do czytania możemy wykorzystać komputer, tablet, telefon lub czytnik ebooków. Te ostatnie możemy kupić w internetowych księgarniach.
Zawsze przy sobie
Jeżeli ktoś nie lubi czytać na ekranie, jest jeszcze inne wyjście. Czytnik ebooków. Jest to również ekran, ale nie podświetlany LCD, tylko e-Ink, dedykowany właśnie książkom elektronicznym. Oczy nie męczą się przy czytaniu, tak jak w przypadku ekranów smartfonów czy komputera. Od ekranu czytnika nie odbijają się również refleksy, więc czytanie na dworze w pełnym słońcu jest tak samo komfortowe, jak w przypadku papierowej książki. Dodatkowo wyświetlanie stron nie pobiera dużo prądu z urządzenia, więc o ładowaniu możemy zapomnieć przynajmniej na miesiąc. Taki czytnik świetnie sprawdzi się więc na dłuższe wyjazdy. Wgrywamy do niego książki i wsadzamy do torby.
Czytniki książek
Wiodącymi czytnikami ebooków jest nook od Barns&Noble oraz kindle firmy Amazon. W Polsce możemy znaleźć kilka innych firm oferujących swoje czytniki. Empik promuje swojego trekstora, ale jest to urządzenie z ekranem takim jak w komórce, więc w tym przypadku zakup dodatkowego urządzenia jest niepotrzebny. Sam używam kindle i bardzo sobie go chwalę. Podoba mi się możliwość bezprzewodowego wrzucenia książki do urządzenia za pomocą wysłania zwykłego maila z załącznikiem na specjalny adres email urządzenia.
Autor: Denis Marciniak