Rozliczenie podatku w Niemczech to proces, który może się wydawać dość skomplikowany. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Rozliczenie podatku z Niemiec – dla kogo?
Na samym początku odpowiemy sobie na pytanie, kto może się starać o zwrot podatku z Niemiec. Warto wiedzieć, że zwrot podatku z Niemiec przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała w Niemczech, a jej pracodawca odprowadzał od zarobków zaliczki na podatek dochodowy.
Rozliczenie podatku w Niemczech – kiedy jest obowiązkowe?
Rozliczenie podatku w Niemczech nie jest obowiązkowe dla wszystkich. Istnieją jednak pewne grupy osób, które są zobowiązane do rozliczenia podatku dochodowego. Należą do nich:
- Podatnicy, którzy mają nadany Steuernummer;
- Podatnicy z przyznaną przez Urząd Skarbowy ulgą podatkową Steuerfreibetrag;
- Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną na terenie Niemiec;
- Podatnicy mający przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową;
- Osoby, które pobierają w Niemczech świadczenia socjalne;
- Emeryci i renciści;
- Podatnicy, którzy zostali wezwani do rozliczenia podatku przez niemiecki urząd skarbowy.
Rozliczenia podatku z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?
Aby rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, należy przedstawić mu określone dokumenty. Do rozliczenia podatku niezbędne są:
- Karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung) – jest wydawana przez pracodawcę i stanowi roczne podsumowanie wysokości osiągniętych zarobków. Jeśli w danym roku pracownik miał więcej niż jednego pracodawcę, powinien dostarczyć zaświadczenia podatkowe od każdego z nich. Jeżeli pracownik nie otrzymał karty podatkowej, może dostarczyć do urzędu skarbowego tzw. Abrechnung (miesięczny odcinek wypłaty).
- Zaświadczenie EU/EWR – czyli potwierdzenie uzyskania dochodów w Polsce lub jakimkolwiek innym kraju niż Niemcy.
- Kopia dowodu osobistego lub paszportu.
Rozliczenie podatku z Niemiec – terminy
Będąc w temacie rozliczania podatku w Niemczech, warto wspomnieć kilka słów o terminach rozliczeń. Rozliczenia podatku z Niemiec można dokonać maksymalnie do czterech lat wstecz. W roku 2023 ostatnim rokiem, który można rozliczyć, jest więc rok 2019 (deklaracja podatkowa za ten rok musi jednak wpłynąć do dnia 31.12.2023 – w przeciwnym razie nie będzie możliwości rozliczenia się za 2019 r.). Jeśli natomiast chodzi o bieżące rozliczenie podatku za rok 2022, termin złożenia zeznania podatkowego mija 2 października 2023.
Rozliczenie podatku z Niemiec – ulgi podatkowe
Przy rozliczeniu podatku z Niemiec możemy skorzystać z ulg podatkowych. Aby skorzystać z ulg, do składanych dokumentów należy dołączyć:
- Rachunki za noclegi;
- Umowę najmu mieszkania;
- Rachunki za Internet i telefon komórkowy używany w celach służbowych;
- Koszty dojazdu do pracy (np. bilety autobusowe czy lotnicze).
Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec?
Czas oczekiwania na zwrot podatku może się różnić w zależności od urzędu skarbowego, do którego złożyliśmy deklarację. Z reguły jednak czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku wynosi 3-6 miesięcy.
TimeTax – rozliczenia podatku z Niemiec
Jeśli chcesz starać się o zwrot podatku z Niemiec, ale nie wiesz, jakie kroki podjąć w tym aspekcie, skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się rozliczeniami podatków z zagranicy. TimeTax to specjaliści w zakresie zwrotu podatku, którzy pomogą Ci nie tylko w rozliczeniu podatku, ale także w otrzymaniu zasiłków rodzinnych oraz zasiłku na dziecko Kindergeld. Przysługuje on rodzicom każdego dziecka w wieku do 18., a nawet do 25. roku życia (jeśli dziecko uczestniczy w zajęciach edukacyjnych przez min. 10 godzin tygodniowo lub jest dzieckiem niepełnosprawnym).