Wyprawa w góry jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Trekking po wyżynach pozwala efektywnie odpocząć od codziennych obowiązków, a także wpłynąć na poprawę ogólnej kondycji ciała. Bezpieczeństwo oraz komfort wycieczki jest uzależniony od właściwego przygotowania piechura, dlatego warto dowiedzieć się, jakie 10 rzeczy warto mieć w swoim plecaku podczas wędrówki górskiej.
Dobry plecak to podstawa – jaki model wybrać?
Wiele osób przygotowanie do wyprawy górskiej zaczyna od zakupu plecaka. Plecaki trekkingowe, na przykład dostępne w sklepie: https://www.e-horyzont.pl/sprzet/plecaki-i-torby/plecaki-trekkingowe.html, powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Tkaniny wykorzystane do jego skonstruowania powinny być odporne na przenikanie wody, co zabezpieczy bagaż przed ulewnym deszczem, a także odpowiednio trwałe i solidne.
Dodatkowym parametrem plecaka, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu, jest jego pojemność. Litraż torby warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Mniejsze plecaki z pewnością sprawdzą się podczas jednodniowej wyprawy. Z kolei kilkudniowy wypad na szlak wymaga zabrania ze sobą większego ekwipunku, a tym samym znacznie większej torby. Duży wybór pojemności wysokiej jakości modeli można znaleźć w ofercie marki Kanken, przechodząc do sklepu: https://www.e-horyzont.pl/plecaki-kanken.
10 rzeczy, które warto mieć w plecaku trekkingowym
Piesza wędrówka w góry, niezależnie od czasu jej trwania, wymaga odpowiedniego przygotowania. Poniżej znajduje się lista 10 rzeczy, które sprawią, że trekking po wyżynach będzie bezpieczny i komfortowy.
- Mapa – pomimo oznaczeń szlaków na trasie mapa jest akcesorium, które w razie potrzeby pozwoli odnaleźć właściwą drogę do schroniska lup punktu docelowego wycieczki.
- Woda – wysiłek fizyczny pobudza wydalanie potu przez skórę, dlatego do plecaka konieczne jest zabranie wody w butelce lub specjalnym bidonie termicznym.
- Przekąski – trekkowanie pod górę po zróżnicowanym terenie na świeżym powietrzu wzmaga apetyt, dlatego na wycieczkę warto zabrać ze sobą energetyczne batoniki lub domowe kanapki.
- Zamienna odzież – w górach panuje zmienna pogoda, która w zależności od wysokości może być całkowicie odmienna. Do torby warto zabrać dodatkową bluzę, polar lub kurtkę, która zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem.
- Telefon – naładowany smartfon może okazać się niezbędny w przypadku wypadku na trasie. W takiej sytuacji bezwzględnie należy wezwać pomoc, czyli GOPR.
- Krem z filtrem – słońce na górskich szlakach, nawet wiosną czy zimą, jest o wiele intensywniejsze niż na nizinach. Podczas wyprawy należy aplikować krem z filtrem, co ochroni skórę przez oparzeniem słonecznym.
- Apteczka – posiadanie podstawowego wyposażenia apteczki jest obowiązkowe na trasie. Środki opatrunkowe czy maści przeciwbólowe mogą poprawić komfort marszu w razie wypadku.
- Latarka – latarka lub czołówka pomoże bezpiecznie maszerować w sytuacji, gdy wycieczka z różnych przyczyn się wydłuży do zmroku.
- Okulary przeciwsłoneczne – ciemne okulary, najlepiej z wysokim filtrem przeciwsłonecznym pozwolą ochronić oczy przed uciążliwymi, odbijającymi się promieniami na szlaku.
- Płaszcz przeciwdeszczowy – foliowe zabezpieczenie przed deszczem jest niezwykle pomocne na szlaku. Płaszcz przeciwdeszczowy pozwala całkowicie osłonić ubranie i bagaż przed deszczem, dzięki czemu nawet w trakcie ulewy nie ma konieczności przerywania marszu.
Buty i kondycja fizyczna – klucz do sukcesu podczas górskiej wycieczki
Przygotowanie do wycieczki na górski szlak powinno obejmować również kondycję ciała i całego organizmu. Marsz pod górę po zróżnicowanym terenie jest bardzo wymagający, dlatego warto wcześniej zadbać o własną formę. Regularne treningi pozwolą na efektywne pokonywanie kolejnych kilometrów bez uciążliwego uczucia zmęczenia, a dodatkowo zabezpieczą piechura przed przeciążeniem aparatu ruchu i kontuzją.
Akcesorium, które poza kondycją i właściwie spakowanym plecakiem jest ważne podczas trekkingu w górach, jest zakup odpowiedniego obuwia. Buty powinny wyróżniać się wodoodpornymi materiałami, a także obecnością podeszwy, która właściwie amortyzuje stopę przed kontaktem z podłożem.