LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:

Współpraca polsko-niemiecka na rzecz ochrony środowiska w pasie pogranicza [WIDEO]

Jak chronić przyrodę w dorzeczu Odry? M.in. o tym rozmawiali przedstawiciele Polski i Niemiec. Na zaproszenie wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna z wizytą przyjechał Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia.

Jednym z powodów wizyty było zaprezentowanie projektu „Wyspy Życia”. Program ma nieść pomoc zagrożonym gatunkom ptaków. O szczegółach mówi Piotr Chara, prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie Zielona Dolina Odry i Warty.

Projekt jest odpowiedzią na brak naturalnych i bezpiecznych lęgowisk. Nie dość, że nie ma ich wcale, to nawet jeśli już są, to te lęgi były zjadane. Przygotowaliśmy im miejsce, które możliwie dobrze przypomina im to bezpieczne, utracone miejsce, a jednocześnie zabezpiecza przed wtargnięciem drapieżników. To jest klucz.

Unijny projekt jest realizowany w gminach: Cedynia, Boleszkowice, Górzyca, Słubice. Zachodni sąsiedzi mogli zobaczyć jego funkcjonowanie na własne oczy. Jakie wnioski? O tym Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia.

Podoba mi się ten projekt. Działanie stosunkowo niewielkie, bo to nie jest inwestycja wielomilionowa, a skutek jest taki, że widać efekty w bioróżnorodności. Są młode pary lęgowe zagrożonych gatunków.

W planie są kolejne wspólne inicjatywy polsko-niemieckie. Przy okazji spotkania nie zabrakło również rozmów o Odrze, jak również o lasach. Mówi wicemarszałek województwa Stanisław Tomczyszyn.

Temat Odry jest ciągłym tematem. Trzeba do tego podejść spokojnie i racjonalnie. Ponadto rozmawialiśmy też o ochronie lasów. Ludzie widzą, że te lasy są wycinane. Niemcy lasy dosadzają, szczególnie lasy mieszane – liściaste i iglaste. U nas niestety więcej sosny się sadzi.

Dodajmy, że spotkanie odbyło się w Namyślinie, w województwie zachodniopomorskim.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00