ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaki stop metali wybrać podczas pracy?

Budownictwo, ciężki przemysł, a nawet wykonywanie poszczególnych komponentów służących do produkcji sprzętów użytku codziennego wymagają wykorzystania specjalistycznych materiałów. Wśród nich warto zwrócić uwagę na elementy stalowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia oraz eksploatacje. Na jakie rodzaje stali się zdecydować? Wszytko zależy od wymagań budowanej konstrukcji oraz zapotrzebowania. Zachęcamy do sprawdzenia poszczególnych możliwości. 

  • Zalety stali węglowej
  • Czy zawsze warto sięgać po stal węglową? 
  • Stal o szczególnych właściwościach fizycznych 
  • Stal stosowana w produkcji narzędzi 

Zalety stali węglowej

Rodzaj stali o średniej zawartości węgla jest bardzo dobry, ponieważ jest materiałem łatwym w użytkowaniu i mocnym. Można z niej wykonać wiele konstrukcji i przedmiotów w tym sprzęty przeznaczone do codziennego użytku takie jak noże. Stal węglowa sprawia, że ma żadnych problemów podczas ich ostrzenia a siła cięcia jest bardzo duża, dodatkowo stal węglowa jest dość tanim tworzywem. Patelnie z niej wykonane są bardzo dobrej jakości, choć nagrzewają się wolniej.

Istnieje wiele jej odmian, dlatego można ją stosować w zależności od tego, co będzie przy jej użyciu wytwarzane. Obecne są nawet takie rodzaje, które można wykorzystać do produkcji specjalistycznych części takich jak np. elektrody. Stal ta różni się w zależności od ilości zawartego w niej węgla. Ta z niską ilością jest bardziej miękka, zapewnia niezwykle łatwe spawanie. Stal posiadająca w sobie więcej węgla ma większą moc, ale trudniej się ją użytkuje. Najtwardszą stal węglową wykorzystuje się do wytwarzania na przykład mieczy.

Czy zawsze warto sięgać po stal węglową? 

W zasadzie trudno tutaj mówić o ich występowaniu. Jedynie jeśli planujemy wykonanie konstrukcji, która będzie później stała w złych warunkach pogodowych, wtedy warto byśmy rozważyli użycie innego rodzaju stali np. nierdzewnej. Podobnie przy wyrobie wspomnianych wcześniej noży wszystko zależy, do czego one potem będą wykorzystywane. Jeśli do celów myśliwskich lub do wypraw, którym będą towarzyszyć ekstremalne warunki wtedy lepiej zrezygnować ze stali węglowej i ponieść wyższe koszty produkcji czy zakupu sprzętu.

Stal o szczególnych właściwościach fizycznych 

Dużym zainteresowaniem cieszy się wykorzystanie materiału, jakim jest stal sprężynowa. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ona wyjątkową sprężystością. Co więcej, mimo możliwości wykonywanie różnego rodzaju odkształceń materiał ten jest wysoce odporny na uszkodzenia oraz ewentualne pęknięcia wynikające z możliwości zmiany jego kształtu. Sprężystość stali zapewnia jej również niebywałą plastyczność, co pozwala na powrót do pierwotnego kształtu po uprzednim nacisku. To właśnie dlatego ten rodzaj materiału będzie doskonałym wyborem do stworzenia różnego rodzaju konstrukcji.

W propozycjach stali o wysokim współczynniku elastyczności z powodzeniem można wykorzystać tę, która podczas produkcji wykorzystuje naturalne zasoby krzemu, manganu lub mieszanki obu surowców.

Stal stosowana w produkcji narzędzi 

W przeciwieństwie do stali wykorzystywanej przy tworzeniu konstrukcji stal narzędziowa musi wykazywać dodatkowe właściwości. W tym wypadku, zamiast elastycznych materiałów będzie zastosowana stal szybkotnąca. Zastosowane podczas produkcji pierwiastki zapewnią optymalną temperaturę podczas obróbki materiałów, eliminując nagrzewanie się stali, w trakcie kontaktu z przecinaną powierzchnią. Dodatkowo są wysoce odporne na ścieranie, co zapewni długotrwałą możliwość użytkowania.  

Stal nierdzewna to materiał o szerokim zastosowaniu. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno podczas produkcji urządzeń mechanicznych, poszczególnych części, czy całych konstrukcji. Istotne jest, by wybrać odpowiednie stopy, które zapewnią najlepszą jakosć. 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00