ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Długofalowe konsekwencje nadużywania narkotyków-stymulantów

Jednym z najbardziej niepokojących zjawisk występujących jest stale rosnący odsetek osób przejmujących substancje psychoaktywne, szczególnie stymulantów. Wzrost widoczny jest przede wszystkim w grupie młodzieży oraz dorosłych. Zażywanie narkotyków często prowadzi do uzależnienia, a konsekwencje zwykle ciągną się latami. Wyjaśniamy, jakie skutki niesie za sobą regularne przyjmowanie tych niebezpiecznych substancji.

Wpływ stymulantów na psychikę

Stymulantami nazywa się substancje psychoaktywne, które działają pobudzająco na układ nerwowy – już kilka chwil po ich zażyciu zaobserwować można wzrost aktywności ruchowej, ale również samooceny i pewności siebie. Te pozornie pozytywne, krótkotrwałe efekty, po których następuje znaczny spadek nastroju, ospałość i brak motywacji do działania, mają znacznie gorsze konsekwencje, niż może się wydawać. Informacje na temat wpływu narkotyków na organizm znajdziesz na stronie https://medjol.pl/. Do negatywnych skutków odbijających się na psychice człowieka zaliczamy zwiększoną nerwowość, drażliwość, wahania nastroju czy nieuzasadniony niepokój. Przyjmowanie substancji psychoaktywnych może również wpłynąć na wykształtowanie się chorób psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia afektywne i schizofrenia. Jeżeli czujesz, że jakość Twojego życia uległa znacznemu pogorszeniu wskutek zażywania narkotyków wszelkiego rodzaju, nie bój prosić się o pomoc terapeutyczną (https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy).

Fizyczne konsekwencje nadużywania stymulantów

Długofalowe skutki zażywania narkotyków nie kończą się jednak na aspektach psychicznych. Niekiedy groźniejsze dla życia okazują się być fizyczne konsekwencje, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Oprócz przebarwień, próchnicy i kruszenia się zębów przyjmującemu stymulant grozi także zawał serca, uszkodzenia nerek i wątroby, a nawet udar mózgu. Mogą wystąpić również silna wysypka, problemy z oddychaniem i bezsenność, jednak lista potencjalnych konsekwencji na tym się nie kończy. Pamiętaj, że nawet jeżeli uzależnienie od stymulantów nie rozwinęło się w pełni, ale zauważasz u siebie jego początki, warto udać się po pomoc (https://medjol.pl/terapia/stacjonarna). Detoks oraz odpowiednio dobrana terapia pozwalają pokonać uzależnienie.

Warto zaznaczyć, że zażywanie narkotyków – niezależnie od ich postaci i regularności brania – może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia, a uzależnienie wykształca się niezwykle szybko. Nie lekceważ pierwszych niepokojących objawów. Nie bój się prosić o pomoc! Wykonaj pierwszy krok ku zmianie na lepsze!

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00