– Miesiące letnie to czas eksperymentów i ekscytacji. Nastolatki podczas miłosnych uniesień powinny zdawać sobie sprawę z konsekwencji własnych decyzji i pamiętać o antykoncepcji – mówi dr Aleksandra Jodko, psycholog i seksuolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Eksperci zwracają uwagę, że poziom wiedzy Polaków na temat skutecznych metod zapobiegania ciąży jest wciąż na niskim poziomie. Jako najczęstsze sposoby stosowanej antykoncepcji, co trzecia Polka wskazuje kalendarzyk małżeński i stosunek przerywany (34 proc.) – wynika z badań profesora Zbigniewa Izdebskiego “Seksualność Polaków 2011”. Tymczasem każda kobieta może wybrać nowoczesną metodę antykoncepcji odpowiednią dla jej wieku, potrzeb i stanu zdrowia.
– Na polskim rynku dostępnych jest wiele środków, wśród nich na przykład tabletki hormonalne, plastry antykoncepcyjne czy wkładki, które zapewniają młodym kobietom wygodę i bezpieczeństwo współżycia seksualnego bez stresu i lęku – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasz Niemiec z Rady Naukowej Kampanii “Nie jestem gotowa, aby zostać mamą, jeszcze nie teraz”.
– Głównym doradcą w wyborze metody antykoncepcji powinien być lekarz ginekolog, który zna swoją pacjentkę i dobierze dogodny dla niej preparat – dodaje.
Wśród dostępnych sposobów zapobiegania ciąży należy wymienić również antykoncepcję postkoitalną, zwaną “antykoncepcją po”, która może być zastosowana w sytuacji, gdy para odbyła stosunek bez zabezpieczenia.
– Świadomość istnienia bezpiecznych dla zdrowia i skutecznych środków podawanych po stosunku może uchronić kobiety przed stresem i możliwymi konsekwencjami” – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski.
O czym warto pamiętać przed wakacjami? – Jeżeli inicjację seksualną odkładamy na wspólny wyjazd nad góry, nad morze lub w inne romantyczne miejsce – radzi dr Aleksandra Jodko – pamiętajmy, żeby przed wyjazdem odwiedzić lekarza i uzyskać od niego skuteczną metodę antykoncepcyjną oraz wskazówki dotyczące antykoncepcji po stosunku (na wypadek np. zsunięcia się lub pęknięcia prezerwatywy lub zapomnienia o zastosowaniu codziennych pigułek).
Sezon na choroby weneryczne
Wakacje to nie tylko okres zwiększonego ryzyka zajścia w ciążę. W okresie letnim na młodych ludzi czyhają też inne zagrożenia. Psycholog dr Aleksandra Jodko radzi, jak się przed nimi chronić i na co zwrócić uwagę.
Największy odsetek nowych zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową występuje w okresie wakacyjnym. – Zawsze używajmy prezerwatywy, która jest jedyną drogą (oprócz abstynencji seksualnej) – radzi dr Aleksandra Jodko – chroniącą nas przed nadal występującymi zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi przenoszonymi drogą płciową. Poza tym istotnie zwiększa nasze szanse na niedotrzymywanie po wakacjach wiadomości – “będziesz tatą” lub “będziesz mamą”.
To nie ja, to alkohol!
Używanie alkoholu i narkotyków zwiększa prawdopodobieństwo podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Zbyt wysokie dawki alkoholu powodują, że tracimy kontrolę nad swoim sobą i zachowujemy się w sposób, który byłby niemożliwy na trzeźwo.
– Pamiętajmy, żeby pić z umiarem, a jeżeli nam się to nie udaje i bierzemy udział w erotycznym uniesieniu pod wpływem jakichś substancji- radzi doktor Aleksandra Jodko – po otrzeźwieniu dokonajmy racjonalnego przeglądu wspomnień, a mając wątpliwości czy nie doszło do niezabezpieczonego kontaktu seksualnego, wykonajmy niezbędne badania, a przede wszystkim zadbajmy o zabezpieczenie się przed niepożądaną i nieplanowaną ciążą.
Wakacyjne romanse (choć są cudowne i wydają się być początkiem życiowej miłości) rzadko trwają dłużej, a bardzo rzadko – na tyle długo, by wspólnie wychowywać dziecko. W takich sytuacjach zdarza się, że dziewczyny/ kobiety nie kontaktują się z lekarzem w obawie przed karcącą oceną niezabezpieczonego kontaktu fizycznego. Nawet jeżeli rozmowa z lekarzem miałaby być nieprzyjemna (choć zdarza się to niezwykle rzadko), uzyskanie i zastosowanie antykoncepcji przed lub po stosunku jest mniej obciążające emocjonalnie niż przedwczesne macierzyństwo.
Antykoncepcja jest szczególnie ważna w sytuacjach, gdy do kontaktu fizycznego dochodzi bez naszej zgody, twierdzi dr Aleksandra Jodko. Zgwałcenia i inne zachowania seksualne wymuszone przemocą są sytuacjami, w których mamy prawo do uzyskania pomocy ze strony instytucji medycznych również w zakresie zabezpieczenia się przed niepożądaną ciążą.
Na wakacjach łatwiej przychodzi nam wydawanie pieniędzy. Zawsze mamy ich za mało, a pod koniec wyjazdu, często nie zostaje ich wcale. Pamiętajmy, by z kieszonkowego lub odłożonych na wakacje oszczędności, odłożyć trochę gotówki na ewentualne potrzeby medyczne – dojazd do lekarza, prezerwatywę lub tabletkę, radzą specjaliści.
Autor: Źródło informacji: INTERIA.PL