W odróżnieniu od komercyjnych kredytów bankowych, kredyt studencki jest znacznie łatwiej uzyskać. Osoby, które nie są w stanie przedstawić bankowi odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, mogą ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego, a w przypadku studentów mieszkających na terenie wiejskim także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te dwie instytucje udzielają zabezpieczenia finansowego osobom mniej zamożnym i znajdującym się w sytuacji, która utrudnia odpowiednie zabezpieczenie spłaty kredytu.
Kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych ratach wynoszących 600 zł, o których przeznaczeniu decyduje kredytobiorca. Jego spłata rozpoczyna się dopiero po ukończeniu studiów, a raty spłaty kredytu można rozłożyć nawet na okres dwukrotnie dłuższy niż okres pobierania kredytu. Raty spłaty można także obniżyć do wysokości, która nie przekracza 20% naszego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek utraty zdrowia lub innych zdarzeń losowych jest możliwość ubiegania się o częściowe umorzenie kredytu. Na wniosek kredytobiorcy decyzję o umorzeniu podejmuje Komisja ds. Pożyczek i Kredytów Studenckich przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W takim przypadku odpowiednia kwota kredytu jest spłacana ze środków budżetu państwa. Możliwe jest również zawieszenie spłaty kredytu na okres do 12 miesięcy.
W uprzywilejowanej sytuacji są osoby, które ukończyły studia w gronie 5% najlepszych absolwentów swojej uczelni. Oni automatycznie otrzymują umorzenie w wysokości 20% całego kredytu po przedstawieniu zaświadczenia z uczelni. Absolwenci, którzy wybiorą ścieżkę nauki, mogą pobierać kredyt studencki także w trakcie studiów doktoranckich na takich samych preferencyjnych warunkach.
Więcej informacji:
Autor: www.samorzad.uz.zgora.pl