POLSKA I ŚWIAT:

O instytutach badawczych w nowej perspektywie unijnej

W spotkaniu uczestniczyła minister Barbara Kudrycka i wiceminister Jacek Guliński.

– Polskie jednostki naukowe muszą dzisiaj konkurować nie tylko między sobą na arenie krajowej, ale również z ośrodkami naukowymi z całego świata – powiedziała prof. Barbara Kudrycka. Przypomniała jednocześnie, że w programie „Horyzont 2020” duża waga przypisywana będzie badaniom wdrożeniowym od pomysłu do przemysłu, czyli od etapu koncepcji do momentu wprowadzenia na rynek. – Jest tutaj ogromne pole dla instytutów badawczych, których prace wpisują się właśnie w ten obszar – zaznaczyła.

Prof. Barbara Kudrycka powiedziała także o priorytetach resortu na najbliższe miesiące i lata. Jednym z nim jest otwarty dostęp do wyników badań naukowych, który korzystnie wpłynie na podnoszenie jakości prowadzonych badań, a także na proces recenzowania wniosków o granty. Minister przypomniała ponadto o pracach nad uproszczeniem procedur zamówień publicznych dla nauki, które ułatwią zakup aparatury czy wyposażenia laboratoriów, i nad możliwością przekazania od 2014 roku 1 proc. podatku CIT na naukę. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi także prace nad powołaniem spółki Innowacje Polskie S.A. – Chcemy, by spółka ta partycypowała w kosztach wprowadzenia na rynek wymyślonej przez naukowców technologii, jeśli jest nią zainteresowany konkretny przedsiębiorca – tłumaczyła minister nauki.

Wiceminister Jacek Guliński również nawiązał do programu „Horyzont 2020”. – Widoczne jest przesunięcie akcentu z badań podstawowych na stosowane – tłumaczył. „Horyzont 2020” to także większe wsparcie dla małych i średnich projektów czy uproszczenie procedur administracyjnych i finansowych. – Wszystkie te założenia są korzystne dla instytutów badawczych ulokowanych najbliżej gospodarki – podsumowa

Rada Główna Instytutów Badawczych reprezentuje 119 instytutów badawczych, zatrudniających obecnie ponad 27 tysięcy osób, w tym około 12 tysięcy pracowników naukowych. Rada m.in. reprezentuje jednostki w kontaktach z władzami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami gospodarczymi oraz określa wspólne problemy środowiska instytutów.

Autor: Źródło: MNiSW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00