LUBUSKIE:UCZELNIA:

Ludzie z UZ stworzyli unikalny system monitorowania jakości powietrza. Z powodzeniem działa w Żarach

O jakości powietrza, a dokładniej systemie jego monitorowania na przykładzie Żar będą w przyszłym tygodniu rozmawiać na Uniwersytecie Zielonogórskim. Konferencja odbędzie się w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie.

Na czym polega nowatorstwo tego systemu? To tłumaczy dr Piotr Ziembicki, który jest przewodniczącym konferencji naukowej na naszej uczelni.

On jest oparty o dwa elementy: bardzo zaawansowana infrastruktura techniczna z kilkoma czujnikami na terenie całego miasta, a drugim elementem jest model symulacyjny rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. To unikalny element, bo pozwala określić jakoś powietrza w dowolnym punkcie miasta, a nie tylko tam, gdzie jest czujnik.

Dr Ziembicki uważa, że tego typu system sprawdzałby się także w kryzysowych sytuacjach, jak np. ubiegłoroczny pożar niebezpiecznych odpadów w Przylepie.

Czujników, które wykrywają stężenia zanieczyszczeń jest więcej niż jedno. W tej chwili w miastach, np. w Zielonej Górze było po jednym czujniku. Siatka monitorująca jakość powietrza w mieście przy kilkunastu czujnikach jest znacznie większa, a dodatkowo model, który symuluje zanieczyszczenia pozwala na przewidywanie, co się będzie działo, bo mierzymy nie punktowo, a całe miasto.

Konferencja odbędzie się w kolejny piątek, 17 maja, w godz. 10:00-14:00 w Lubuskim Parku Technologicznym w Nowym Kisielinie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00