Poza Uniwersytetem Zielonogórskim do tej naukowej korporacji przystąpiło jeszcze osiem uczelni i instytutów: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Centrum Superkomputerowo-Sieciowe działające przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz trzy warszawskie instytucje: Wojskowa Akademia Techniczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Dyrektorem konsorcjum został prof. Andrzej Kus z Centrum Astronomii UMK.
Radioteleskop ma zostać wybudowany w Borach Tucholskich. Według specjalistów jest to najbardziej optymalne miejsce w naszym kraju do budowy niezwykle czułego i precyzyjnego urządzenia, które powinno znajdować się w miejscu jak najbardziej oddalonym od różnego rodzaju nadajników czy innych urządzeń radiowych. Poza tym plan zagospodarowania przestrzennego powinien gwarantować, że w przyszłości w okolicy nie zostanie wybudowany np. zakład przemysłowy.
Koszt utworzenia całego ośrodka ma wynieść ok. 350-400 mln zł. Pieniądze mają pochodzić przede wszystkim ze środków unijnych. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, radioteleskop rozpocznie pracę za cztery, pięć lat.
Autor: Paweł Hekman