Jesteście ciekawi, ile będzie wynosiła Wasza emerytura? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył właśnie generowanie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego za 2023 rok. Można ją sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i w ten sposób poznać między innymi prognozowaną wysokość emerytury.
Informacje są one dostępne dla ubezpieczonych, którzy urodzili po 1948 r., odłożyli na swoim koncie emerytalnym choćby jedną składkę, a ZUS nie ustalił im wysokości emerytury. Mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w naszym regionie.
Po nowelizacji przepisów można ją znaleźć wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Osoby, które jeszcze nie mają konta na PUE, mogą je założyć w każdej chwili. Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba, że poprosi o to klient. Informacja została udostępniona po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie. Informacja została udostępniona po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie.
Informacje można znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS w panelu ubezpieczonego. Następnie należy wejść w zakładkę „Informacje o stanie konta” i wybrać „Informacja za 2023 r.”.
Ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, w IoSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury, obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Jest ona dostępna w zakładce „Hipotetyczna emerytura”. W obu wariantach Zakład prezentuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga natomiast zakłada koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych wpływów. Dzięki IoSKU można też sprawdzić, czy odprowadzone są składki emerytalne od wszystkich umów o pracę lub zlecenia.
Jeżeli kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, że pracodawca nie wpłacił tyle, ile powinien – dodaje Muchowska.