LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Niskie bezrobocie, ale rąk do pracy nadal brakuje. Pomoże AI?

Czy sztuczna inteligencja jest szansą czy zagrożeniem dla przedsiębiorców? Postęp technologiczny nie zwalnia tempa, a nawet przyspiesza. Eksploracja kosmosu czy bezzałogowe pojazdy to tematy, które budzą zainteresowanie. Pracodawcy śledzą z podziwem nowości, nie wybierają się jednak w kosmos, a szukają pomocy do wykonywania prostych zadań.

Bezrobocie w województwie Lubuskim wynosi nieco ponad 4%, a jednak wciąż brakuje rąk do pracy. Szansy na zaspokojenie potrzeb jeśli chodzi o wykonywanie nieobsadzonych zadań upatruje się w wykorzystaniu najnowszych technologii. Mówi Jarosław Nieradka wiceprzewodniczący w OPZL.

Automatyzacja, sztuczna inteligencja, systemy samouczące się będą zastępowały ludzi w magazynach, w logistyce, ale także przy prostej produkcji. Myślę, że tej rzeki kijem nie zawrócimy dlatego trzeba to dobrze wykorzystać i ważne żeby nie być tylko konsumentem tej sztucznej inteligencji, ale żeby ona powstawała tutaj w oparciu o nasze lokalne środowisko

Co w dalszej perspektywie? Spoglądamy oczywiście za ocean na Elona Muska i jego działalność związaną z eksploracją kosmosu i robotyki. To już w kwestii trudniejszych zadań w dużych firmach, które prawdopodobnie czeka technologiczna ewolucja.

Elon Musk dokował 70 metrową rakietę, która wróciła na ziemię, wypuścił humonaidalne roboty, które mogą stanowić pomoc nie tylko w naszym życiu codziennym, ale także w pracy i do tego jeszcze bezzałogową taksówka “Cybercab”. Sztuczna inteligencja, patrząc na rynek pracy, zdecydowanie jest szansą

Więcej o sytuacji gospodarczej lubuskiego w “Rozmowie na 96FM”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00