WAŻNEZIELONA GÓRA:

50 lat ewolucji Elektrociepłowni

Wyjątkowy jubileusz 50-lecia Elektrociepłowni czyli zielonogórskiej historii pełnej ciężkiej pracy, trudnych decyzji i przemian. Przedsiębiorstwo przez dekady rozwijało się i stawiało czoła wyzwaniom, a przede wszystkim oczekiwaniom mieszkańców miasta Zielona Góra i okolic. Najważniejsze osobistości związane z zakładem świętowały jubileusz w zielonogórskim Planetarium.
– Jako nowoczesne przedsiębiorstwo nie zatrzymujemy się. Przed nami kolejne wyzwanie i zielona przemiana – mówił podczas uroczystości obecny prezes i dyrektor generalny Maciej Tomaszewski.
W Elektrociepłowni pracuje obecnie 150 osób. Produkujemy ciepło, energię elektryczną i zarządzamy siecią miejską po przez, która energia trafia do mieszkańców Zielonej Góry. Jeśli chodzi o wyzwania to dużym była dekarbonizacja, ale jej część mamy za sobą dzięki zmianom, które przeprowadziliśmy w 2012 roku
Elektrociepłownia ma stopniowo przechodzić na  wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. To już plan i zobowiązania, które nakreśliła Unia Europejska. – Największa kumulacja zmian musi nastąpić do 2034 roku – mówi Dyrektorka Handlu i Rozwoju Małgorzata Ptak-Bystrzyńska.
Elektrociepłownia Zielona Góra tak jak większość zakładów z sektora energetycznego w kraju jest zobowiązana do transformacji energetycznej, do zmian, które będą nas dotyczyły. Do naszego portfolio będą dodane odnawialne źródła energii. W pierwszym etapie będą to panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 2 megawat

Przemiany będą wspierać samorządy wojewódzki i miejski. Znaczenie Elektrociepłowni podkreślali Grzegorz Potęga wicemarszałek lubuskiego i prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski.

Zakład angażuje się mocno w życie naszego miasta. Dotuje, wspiera kulturę i biednych. To wszystko ma spójną całość. Warto współpracować bo zakład ciągle się rozwija i ma znaczący wpływ na funkcjonowanie miasta
Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze znaczenia Elektrociepłowni, która daje nam bezcenne ciepło. Bardzo ważny jest też aspekt zaangażowania władz zakładu i jego przedstawicieli w życie miasta i regionu. Wsparcie wielu przedsięwzięć i pomoc ludziom, którzy działają w świecie kultury, sportu, spraw społecznych i jest dodatkowa pomoc zawsze pożądana i doceniana
– Lawina bieg od tego zmienia po jakich toczy się kamieniach. To Czesław Miłosz, ale jakże pasuje to do historii zielonogórskiej Elektrociepłowni, której historia począwszy od listopada 1974 roku toczyła się najpierw po węgielnych kamieniach, a w kolejnych etapach na energię cieplną i elektryczną zamieniała gaz, parę i olej – tymi słowami zaznaczył wyjątkowy charakter jubileuszu Elektrociepłowni w Planetarium Janusz Młyński.
Przełomowych etapów przemian w zakładzie były trzy. Kolejny rozpoczął się 9.08.2004 kiedy nastąpiło uruchomienie kotłów gazowo-parowych. Można śmiało powiedzieć że Zielona Góra szła w dekarbonizację zanim stało się to modne i na przekór obowiązującym standardom wytwarzała prąd za pomocą obróbki gazu i pary.  Kolejna historyczna przemiana miała miejsce w 2012 roku i zamiast kotłów węglowych pracować zaczęły kotły gazowo-olejowe dzięki czemu znacząco obniżono poziom emisji spalin i zaprzestano nadmiernie zanieczyszczać powietrze.
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00