UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Szkolenia i certyfikaty w IT: Jak BCU pomaga młodym i dorosłym na rynku pracy

„Branżowe Centrum Umiejętności jako integracja Trójkąta wiedzy: Szkoła-Uczelnia-Pracodawca”. Pod takim hasłem odbyła się dziś konferencja dla uczniów oraz studentów na Campusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego.

To była okazja do dowiedzenia się więcej o BCU, które jest wsparciem dla rozwoju kształcenia branżowego w Polsce. – Te w Zielonej Górze szkoli informatyków – wyjaśnia dr inż. Łukasz Sobolewski, koordynator projektu BCU z ramienia UZ.

BCU ma być takim pośrednikiem do rozwoju kadr w konkretnej dziedzinie branżowej. My jako UZ przygotowaliśmy dwa obszary tematyczne szkoleń. Programowanie systemów wbudowanych i sieci komputerowe – to są obszary, które aktualnie najsilniej rozwijają się w branży IT. 

– Z kursów korzystają i dorośli, i uczniowie – dodaje Andrzej Gazda dyrektor BCU nr 1 w Zielonej Górze.

W tygodniu korzystają z niego uczniowie “Elektronika”. W soboty i w niedziele szkolą się tu osoby z całej Polski: dorośli i studenci.

Szkolenia kończą się testem i odpowiednim certyfikatem. -To może być plus na rynku pracy – zaznacza prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ.

Wspólnie realizujemy program szkoleń, dzięki którym młodzi ludzie mają możliwość uzyskania nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności praktycznych. Osoby otrzymują certyfikat, który jest takim uzupełnieniem edukacji.

Uczniowie posłuchali dziś również o rozwoju branży IT i o tym, co zrobić aby się w niej odnaleźć. Mówi Nina Kowalonek zastępca Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

Obecnie dość trudno jest wejść na rynek osobom młodym. Takim, którzy dopiero co skończyli studia. Takich osób jest wiele i rynek pracy nie jest w stanie “wchłonąć” ich wszystkich. Muszą więc mieć świadomość tego, że trzeba postawić na ciągłą naukę i doskonalenie swoich umiejętności.

– Najważniejsze jest szukanie sposobu na swoją własną karierę i tego, co zawodowo sprawia nam frajdę – przekazał studentom Tomasz Król z firmy Perceptus.

Myślę, że w tym mogą być bardzo pomocne praktyki i staże. Warto jest spróbować, warto poszukać firm, o ciekawym dla nas profilu. Możemy wtedy zweryfikować nasze zainteresowania i poznać inne firmy.

Dodajmy, że Branżowe Centrum Umiejętności w naszym mieście otworzyło się jako pierwsze, ze 120 zaplanowanych w całej Polsce.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00