Policjanci sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni m.in. węzły ciepłownicze, zsypy na śmieci, ogródki działkowe czy klatki schodowe. Policjanci sprawdzają też wszystkie sygnały od mieszkańców i aby zapewnić schronienie odwożą bezdomnych do noclegowni czy do izby wytrzeźwień. Zdarza się też, że dzieje się to wbrew woli samych zainteresowanych, ale w tym przypadku ratowanie życia i zdrowia jest dla policjantów sprawą nadrzędną.
W ubiegłym roku większość skutecznych interwencji była możliwa dzięki sygnałom od zielonogórzan, którzy bardzo szybko reagowali widząc nietrzeźwych, bezdomnych lub inne osoby potrzebujące pomocy.
Niskie temperatury i mrozy nawet do -10 stopni Celsjusza mają się utrzymać przez kilka najbliższych dni, dlatego prosimy wszystkich o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać czy też nie mają schronienia.
W Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego uruchomiono bezpłatną infolinię: 0 800 109 160, gdzie osoby bezdomne i potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje o miejscach noclegowych oraz punktach wydawania posiłków i odzieży.
W Zielonej Górze osoby bezdomne uzyskają również pomoc w:
– Noclegowni dla osób Bezdomnych przy ul.Bema 38
oraz
– Biurze Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przy ul.Bema 32
Autor: Paweł Hekman / źródło: KMP Zielona Góra