Zdecydowana większość naszych kołowiczów studiuje resocjalizację z poradnictwem specjalistycznym, jednakże zapraszamy też osoby studiujące na innych kierunkach. Zajmujemy się przede wszystkim szeroko pojętą działalnością penitencjarną, jednocześnie włączamy się również w akcje organizowane pod patronatem Uniwersytetu Zielonogórskiego, a w tym m.in.: Bachanalia. Cyklicznie jeździmy do Zakładu Karnego w Krzywańcu, AŚ Zielona Góra oraz AŚ Nowa Sól, gdzie organizujemy oraz przeprowadzamy zajęcia dla osadzonych. Zapoznajemy się też ze specyfiką pracy w innych jednostkach np. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii.
Organizujemy również konferencje naukowe, debaty, a w tym wystawę twórczości więziennej.
■ Od Krzywańca się zaczęło
Pomysł stworzenia Koła Naukowego wypłynął od studentów resocjalizacji, którzy regularnie jeździli do ZK Krzywaniec, aby przeprowadzać zajęcia dla osadzonych. W celu lepszej organizacji wyjazdów, realizacji nowych zamierzeń oraz zebrania grupy osób chcącej działać powstało koło.
Naszą nazwę koła- „PRISON” wzięliśmy od terminu: prizonizacja, tj.: uwięziennienie, stan bardzo dobrego przystosowania się do warunków panujących w Zakładzie Karnym, połączony z lękiem przed życiem na wolności.
Nasze logo zostało wybrane podczas konkursu w zakładzie karnym Krzywaniec wśród osadzonych uzdolnionych plastycznie. Przedstawia ono gołębia wylatującego na wolność zza krat.
Naszym opiekunem naukowym koła jest dr Barbara Toroń i to jej zawdzięczamy przede wszystkim sprawne funkcjonowanie naszych zajęć dla osadzonych.
Aktualnym zarządem Koła (od października 2011 r.) jest między innymi przewodnicząca – Monika Kaczmarczyk – studentka III roku resocjalizacji z poradnictwem specjalistycznym oraz zastępca przewodniczącego – Sławomir Kasprzak – student III roku resocjalizacji
z poradnictwem specjalistycznym.
■ Co zobaczyliśmy w Zakładzie Karnym w Rawiczu?
Aby przybliżyć wszystkim studentom naszą działalność, chciałabym wam przedstawić nasz ostatni wyjazd, w listopadzie 2012 r., gdzie studenci należący do Koła „PRISON” mieli okazję hospitować Zakład Karny w Rawiczu Zakład ten jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. Posiada wydzielony oddział aresztu śledczego, a także oddział terapeutyczny przeznaczony dla skazanych z podgrupą P-1/t i M-1/t z nie-psychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, w tym objętych programem terapii dla sprawców przestępstw popełnionych w związku z zaburzeniem preferencji seksualnych oraz dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych.
Oddział Terapeutyczny jest jednym z najstarszych i największych tego rodzaju oddziałów w Polsce. Przeznaczony jest dla 202 osadzonych zakwalifikowanych do odbywania kary w systemie terapeutycznym. Pojemność jednostki obecnie wynosi 841 osadzonych.
Dzięki uprzejmości Dyrektora Zakładu Karnego, ppłk mgr Bogdana Wojtala, studenci zapoznali się ze specyfiką pracy na oddziale terapeutycznym. Kołowicze z uwagą słuchali pani psycholog, ppor. mgr Alicji Kapala, która dzieliła się swoimi spostrzeżeniami odnośnie pracy ze skazanymi z zaburzeniami preferencji seksualnej. Chętnie również odpowiadała na liczne pytania, które zadawali studenci odnośnie resocjalizacji tychże osadzonych.
Zostaliśmy również oprowadzeni po jednostce penitencjarnej. Najbardziej spodobały się studentom prace wykonane przez osadzonych, niektóre
z nich mogliśmy nawet zabrać ze sobą. Podczas rozmów z dyrektorem pojawiły się nowe pomysły i perspektywy dalszej współpracy.
■ Dołącz do nas!
Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych studentów do udziału w naszym kole penitencjarnym „PRISON”. Przyjdź na nasze spotkania, zobacz, jak działamy, a jeżeli się spodoba – rozwijaj z nami swoje zainteresowania!
Nasza strona internetowa: www.prisonuz.cba.pl
Autor: Anna Kwiatkowska, Agnieszka Mackiewicz