Różnorodne perspektywy, jeden problem – narastający kryzys zdrowia psychicznego wśród młodzieży. W sobotę, 30 listopada, podczas konferencji „Wyzwania psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie” eksperci z kilku krajów dzielili się swoimi doświadczeniami i poszukiwali rozwiązań, które mogą poprawić sytuację w tej dziedzinie.
– Problemy, z którymi mierzymy się w Polsce, są podobne w całej Europie – podkreśliła dr hab. n. med. Barbara Remberk, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Co przyczynia się do dynamicznego wzrostu liczby młodych pacjentów? To wyjaśnia Andrzej Żywień, dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.
Żywień wskazał, że istotnym czynnikiem była również pandemia oraz związana z nią izolacja społeczna. Do tego dochodzi wpływ internetu, w którym młodzież zmaga się z presją społeczną i hejtem. – Tematyka poruszana podczas konferencji była bardzo szeroka – mówi dr n. med. Przemysław Zakowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
W województwie lubuskim działa największy w Polsce szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, do którego trafiają pacjenci z całego kraju. – Stąd decyzja o budowie nowego obiektu – wyjaśnił Sebastian Ciemnoczołowski, wicemarszałek województwa lubuskiego.
Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu został już złożony wniosek do ministerstwa o dofinansowanie budowy nowego szpitala psychiatrycznego w Zielonej Górze.