LUBUSKIE:

Lubuszanie nie zabierają organów do nieba

Lubuszanie nie zabierają organów do nieba

Co 5 dni w Polsce umiera osoba oczekująca na przeszczep. Pomimo wzrostu liczby przeszczepionych narządów w naszym kraju w ostatnim dziesięcioleciu, liczba oczekujących na transplantacje nadal znacznie ją przewyższa.

W województwie lubuskim podejmowanych jest szereg działań na rzecz rozwoju transplantologii. Najważniejszym z nich było podpisanie Regionalnego Listu Intencyjnego „Partnerstwo dla transplantacji w województwie lubuskim” (10.06.2010 r.) Od tego czasu zorganizowanych zostało szereg konferencji, spotkań, szkoleń oraz akcji promujących ideę transplantacji.

Działania te przynoszą widoczne efekty. W 2011 roku liczba przeszczepień od zmarłych dawców w naszym regionie była najwyższa w kraju, a gorzowski szpital zajął pod tym względem 2. miejsce i otrzymał prestiżową nagrodę „Partnera Polskiej Transplantologii”. Z danych Poltransplantu wynika, że w ubiegłym roku w szpitalu w Gorzowie Wlkp. lekarze pobrali 55 narządów. Mieli 18 pobrań, o jedno więcej niż w 2010 r. W pozostałych lubuskich lecznicach było ich znacznie mniej, choć z roku na rok też więcej: w Zielonej Górze – cztery, w Nowej Soli – trzy, w Sulechowie – jedno. Lubuskie uplasowało się na 9 miejscu w kraju pod względem liczby pobrań wielonarządowych. Ich odsetek wyniósł 62%. Jest także jednym z województw o najmniejszej liczbie zarejestrowanych sprzeciwów.

Lubuskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

Wiele już zostało zrobione, to jednak ciągle za mało wobec wzrastających potrzeb. W związku z tym niezwykle ważna jest edukacja i rozmowa na temat transplantacji. Dlatego właśnie 30 stycznia po raz kolejny obchodzić będziemy w Lubuskiem Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbędzie się konferencja dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, w której udział wezmą eksperci związani z transplantologią w naszym regionie. Zaproszenie przyjęli: Wojciech Świtała – Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii SP ZOZ Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, Adriana Szklarz – Przedstawiciel Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, Izabela Brzychcy – Koordynator ds. transplantacji w SP Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp., Ks. Grzegorz Kniaź oraz Pan Krzysztof Machejek, który jest przeszczepie. Celem spotkania jest stworzenie przyjaznej atmosfery wokół transplantologii, propagowanie idei dawstwa narządów i szpiku, a także poszerzenie wiedzy młodych Lubuszan na temat pobierania i przeszczepiania narządów – często jedynej skutecznej  metody leczenia ratującej życie.

PROGRAM KONFERENCJI

Czym jest transplantacja?

Transplantacja to jedyna metoda leczenia w przypadku, kiedy uszkodzenia doznają ważne dla funkcjonowania organizmu narządy np. wątroba, serce, płuca.  Narządy mogą pochodzić od zmarłego lub żywego dawcy. Tkanki natomiast pobierane są jedynie od dawców zmarłych. Wyjątkiem jest szpik kostny, który może być przeszczepiony od żywego dawcy.

Kto może zostać dawcą?

Według polskiego prawa dawcą narządów może zostać każdy, kto nie wyraził sprzeciwu za życia na pobranie organów w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.  Teoretycznie, jeżeli nie zgłosiliśmy sprzeciwu obowiązuje zasada „zgody domniemanej”, co oznacza, że nasze narządy mogą zostać wykorzystane do ratowania życia innych. W praktyce decydujący głos ma rodzina, która często z różnych przyczyn odmawia. Wtedy niezwykle cenne okazuje się być podpisane Oświadczenie Woli, czyli dokument, w którym jasno oznajmiamy brak sprzeciwu wobec pobrania narządów. Choć oświadczenie woli nie ma mocy prawnej, zdecydowanie przyśpiesza i ułatwia procedurę pobrania narządów. Warto więc nosić je przy sobie.

Wraz z nowym organem dajemy drugiej osobie szanse na nowe życie. Przeszczep jest najpiękniejszym bezcennym gestem jaki możemy ofiarować drugiemu  człowiekowi. Wystarczy chcieć!

Źródło: lubuskie.pl

Autor: Marzena Toczek, Departament Ochrony Zdrowia

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00