Do najbardziej znanych metod należy datowanie z wykorzystaniem izotopu promieniotwórczego węgla C14, metoda fosforanowa służąca do lokalizacji osad ludzkich czy metoda archeomagnetyczną, gdzie ceramika jest analizowana pod kątem zmian biegunowości Ziemi. Z nowszych można wymienić datowanie zabytków krzemiennych, gdzie mierzymy grubość warstwy uwodnionej na powierzchni kwarcu.
Jeśli chodzi o sprawy dnia powszedniego, to warto wspomnieć, że metody łączącej spektrometrię mas z chromatografią cieczową, przeprowadzone na pobranych próbkach oraz fragmentach naczyń pomogły ustalić w którym regionie świata zaczęto produkować wino (badano stężeniu malwidyny – barwnika roślinnego odpowiedzialnego za czerwony kolor winogron i granatów). O tym wszystkim będzie można posłuchać i podyskutować podczas comiesięcznego spotkania w ramach Wszechnicy 106.
Wykład poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Drzewiński z Instytutu Fizyki UZ . Wszechnica 106 odbędzię 18 lutego 2013 r., o godz. 16.00, budynek A- 29, sala 106.
Autor: Paweł Hekman