Doktorantka przeanalizowała nasze zachowania podczas uropu. Pod lupę wzięła osoby samotne które teraz nazywa się singlami, małżeństwa czy związki partnerskie bez dzieci, rodziny z dziećmi na utrzymaniu oraz osoby starsze. Przebadana grupa liczyła 675 osób w wieku 18–75 lat.
Najczęściej na wypoczynek wybierają się single i bezdzietne pary. Potrafią wyjeżdżać w celach turystycznych średnio 2–4 razy w roku, głównie w sezonie letnim. Najczęściej korzystają oni z tego samego, sprawdzonego już wcześniej biura podróży. Ulubione zajęcie podczas takich wyjazdów to… „leżenie na plaży”.
Mimo wzrostu popularności turystyki 3xE, a więc Entertainment, Excitement, Education, większość singli wciąż preferuje uprawianie turystyki wypoczynkowej w rozumieniu podróży zgodnych z ideą turystyki 3xS czyli Sun, Sand, Sea.
Na potrzeby swojej pracy doktorantka SGH podzieliła rodziny z dziećmi na dwie grupy.
Rodziny z niepełnoletnimi dziećmi zazwyczaj za każdym razem poszukują biura, które ma najbardziej atrakcyjną ofertę, natomiast rodziny z dorosłymi dziećmi okazały się być bardzo przywiązane do biura podróży, z usług którego już korzystały – dowodzi Ewelina Strzelecka.
Rodziny z małymi dziećmi także preferują uprawianie turystyki biernej i wyjeżdżają głównie w sezonie letnim. Rodziny z dorosłymi dziećmi wolą jednak spędzać wyjazdy bardziej aktywnie, np. poznając walory przyrodnicze.
Emeryci i renciści w wieku 60–75 lat wyjeżdżają najczęściej z partnerem oraz sprawdzonym biurem podróży. Także oni preferują turystykę bierną, choć na drugim miejscu wśród ich wskazań znalazła się turystyka objazdowa.
Z badań wynika także, że nadal istnieje duża grupa ludzi, którzy nie korzystają w ogóle z usług turystycznych. Głównie z powodów ekonomicznych. Nie oznacza to oczywiście, że nie odpoczywają.
Wypoczywają za to na działce, u rodziny, znajomych lub w domu – wyjaśnia badaczka z SGH.
Praca badaczki nie jest co prawda poświęcona innowacyjnym wynalazkom, ale właścicielom biur podróży pozwoli być może sięgnąć po inny, dobrze wszystkim znany wynalazek Fenicjan.
Autor: QLT.FM / Nauka i Postęp