UCZELNIA:

Polski sposób na pendrive’a

Wystawa Geneva inventions 2013 zakończyła się w połowie kwietnia. Ponad 700 wystawców z 45 państw całego świata zaprezentowało tam ok. tysiąc wynalazków. Jurorzy przyznali polskim wynalazkom 18 medali, w tym 2 złote medale z wyróżnieniem jury, których na całej wystawie przyznano zaledwie kilkanaście.

O polskim medalowym dorobku w Genewie poinformował PAP Andrzej Kisiel ze Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Złoty medal z wyróżnieniem jury otrzymało „Podatne gniazdo USB typu A” opracowane przez Jędrzeja Blauta z Akademii Górniczo-Hutniczej. Urządzenie miałoby rozwiązać problem wkładania Pendrivów do gniazda w złą stronę. Gniazdo USB w komputerze miałoby być tak zmodyfikowane, że byłoby wszystko jedno, w którą stronę pendrive by się do komputera wkładało. Modyfikacja ta pozwala zachować standardowe gabaryty portu jak również jest kompatybilna ze wszystkimi generacjami portu USB. Zmiana konstrukcji portu mogłaby nastąpić przy okazji wprowadzenia nowego standardu USB. Docelowym miejscem stosowania wynalazku byłyby zatem nowe serie komputerów, laptopów czy hub'ów USB. Twórca tego nowatorskiego pomysłu jest jednym z laureatów konkursu „Student-Wynalazca 2012/2013” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską.

Drugim wyróżnionym wynalazkiem było rozwiązanie „Spiekane stale nierdzewne o polepszonych własnościach mechanicznych i odporności korozyjnej uzyskanej przez laserowe stopowanie powierzchni laserem HPDL” prof. Leszka A. Dobrzańskiego z Politechniki Śląskiej. Podczas ceremonii wręczania nagród wynalazek otrzymał też nagrodę specjalną.

Podczas ceremonii uhonorowane zostało także „Łóżko przeciwodleżynowe” z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi, które otrzymało specjalną statuetkę od delegacji malezyjskiej.

Oprócz tego medale wystawy – złote, srebrne i brązowe – uzyskały rozwiązania z Politechniki Łódzkiej, Śląskiej, Lubelskiej, Instytutu Nafty i Gazu, Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytutu Technologii Eksploatacji, Instytutu Włókiennictwa i Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

W wystawie brało udział Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, które jako przedstawiciel Polski prezentowało rozwiązania polskich twórców z jednostek sfery nauki.

Wystawę „Geneva inventions 2013” odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób, wśród których byli przedstawiciele firm i przedsiębiorstw przemysłowych. W Genewie było obecnych również kilku innych laureatów Konkursu „Student Wynalazca”, którzy prezentowali swoje rozwiązania.

Autor: Źródło: www.nauka.gov.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00