Pierwszą myślą po takim wydarzeniu jest telefon do znanego ci fachowca od komputerów. Z reguły jednak jego porady są bardzo ogólne i wciąż tkwimy w punkcie wyjścia. Po kilku kolejnych, nieudanych próbach uruchomienia komputera najczęściej czeka nas wizyta w serwisie. Tutaj zaczyna się prawdziwy problem. W zależności od posiadanego sprzętu i rodzaju awarii, musimy zdecydować się, czy warto naprawiać nasz stary sprzęt. Jeżeli kupiliśmy go dobre kilka lat temu, a awaria jest dość poważna, warto zastanowić się nad wizytą w sklepie komputerowym.
Komputer stacjonarny – dla kogo?
Nasz nowy komputer należy dostosować do potrzeb i sytuacji, w jakich będziemy go używać. Najtańszym rozwiązaniem jest nadal zakup komputera stacjonarnego. Taki sprzęt jest najczęściej składany przez serwisantów na miejscu i posiada podstawowy osprzęt, który możemy dowolnie modyfikować. Jest to dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Takiego wyboru powinni dokonać także zapaleni gracze, ponieważ łatwo go wtedy uzupełniać i upgradować. To szczególnie ważne dla pojawiających się na rynku, coraz to nowszych kart graficznych, które jednak do najtańszych nie należą.
Taki desktop musi oczywiście być podłączony do monitora. Mamy obecnie dostępnych naprawdę multum ekranów, w bardzo przystępnych cenach. Warto rozejrzeć się już za takim, który wyświetla grafikę w rozdzielczości 1920×1080 pikseli, czyli potoczne FULL HD. Musimy też pomyśleć o rodzaju matrycy. Jeżeli zależy nam bardziej na grafice i lepszym odwzorowaniu kolorów, to najlepsza będzie matryca świecąca. Jeśli zaś komputer służy nam najczęściej do pracy biurowej, rozejrzyjmy się za matrycą matową. Niestety, dużymi wadami takiego zestawu są jednak jego spore gabaryty i głośna praca, które mogą skutecznie nas odstraszyć od zakupu.
Netbook – największy komfort? Niekoniecznie
Dla bardziej mobilnych osób, które często przemieszczają się i pracują w ruchu, najbardziej odpowiednie będą netbooki i notebooki. Są to obecnie najbardziej popularne rodzaje komputerów przenośnych. Netbooki występują z dość małymi przekątnymi matryc, najczęściej jest to 10,1 cala i nie posiadają wbudowanego napędu CD, DVD. Jest to sprzęt mały, który łatwo mieści się w plecaku czy nawet średniej wielkości damskiej torebce. Posiadają baterię o długim cyklu pracy, dochodzącym nawet do 10 godzin. Najczęściej wyposażone są już w złącze HDMI czy DVI, umożliwiające podłączenie większych ekranów i projektorów. Taki sprzęt jest bardzo poręczny, lecz dłuższa praca na nim, ze względu na małe rozmiary i parametry, nie należy do komfortowych.
Jak wybierać laptopa
Jeżeli zależy nam na bardziej ergonomicznej pracy i lepszych osiągach, wybierzmy po prostu notebooka. W tym wypadku mamy do wyboru naprawdę sporą wielkości matryc, dochodzących nawet do 18 cali, największą ilość modeli, marek, rodzaju wyposażenia i procesorów. W zależności od zasobności portfela i rodzaju wykorzystania, możemy zdecydować się na podstawowy model z procesorem dwurdzeniowym o taktowaniu około 2 GHz, matrycą 15,3 cala, pamięcią 4 GB RAM, dyskiem 500 GB, bezprzewodową kartą sieciową, napędem DVD, złączem HDMI i zintegrowaną kartą graficzną. Jeśli jednak chcemy, by taki laptop służył nam również do grania czy poważnych prac graficznych, wtedy nasz laptop musi posiadać szybszy procesor, oddzielną kartę graficzną, najlepiej podwojoną wielkość pamięci RAM i większy ekran. Nie zapominajmy też o ilości złącz USB 2.0 i 3.0, które potrzebne są, do instalacji urządzeń peryferyjnych. Na takim sprzęcie uruchomimy większość aplikacji potrzebnych na uczelni, w pracy, czy też w domu. Nie straszna będzie nam już wizyta w bibliotece i robienie elektronicznych notatek do referatu, bądź dużego projektu.
Wszystko w jednym
Oprócz tych podstawowych rodzajów komputerów, w sprzedaży znajdziemy również mniej popularne, takie jak np. ultra-booki, czy też stacjonarne komputery AIO. Pierwsze z nich to po prostu notebooki, z bardzo cienką obudową, przy zachowaniu dość mocnych parametrów. Komputery all-in-one, to komputery wbudowane w monitor, o dość znacznych rozmiarach.
Przy zakupie sprzętu komputerowego weźmy też od razu pod uwagę dodatkowy sprzęt, czyli drukarkę, myszkę, głośniki komputerowe i klawiaturę. Nie zapomnijmy też o oprogramowaniu, które bardzo często potrafi dość znacznie podnieść cenę naszego wymarzonego zestawu. Osobiście polecam skorzystanie z którejś z darmowych edycji Linuxa, które dostępne są do pobrania w internecie.
Autor: Marcin Radwański