Osobiście cieszy mnie również fakt, że większość, bo 73,24% alokacji środków na EWT, będzie przeznaczona na realizację komponentu współpracy transgranicznej. Nie można mieć także zastrzeżeń do utrzymania obecnego sposobu podziału środków – mam tu naturalnie na myśli przyznanie państwom tzw. kopert narodowych i pozostawienie im swobody co do ich rozdysponowania na poszczególne komponenty transgraniczne oraz transnarodowe.
O ile przedstawione powyżej założenia dla przyszłości EWT nie budzą moich wątpliwości, o tyle staram się, aby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło interwencję w sprawie sugerowanego w projekcie rozporządzenia poziomu maksymalnego dofinansowania środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dla porządku przypomnę, iż Komisja Europejska proponuje, aby maksymalny poziom dofinansowania ze środków EFRR kształtował się na poziomie 75%. Uwzględniając dotychczasowe doświadczenia, a przede wszystkim poziom rozwoju społeczno-gospodarczego polskiej części pogranicza polsko-niemieckiego, w tym w szczególności stan finansów sektora publicznego (samorząd terytorialny) i sektora pozarządowego, wskazany w rozporządzeniu poziom jest absolutnie niewystarczający. Sądzę, że utrzymanie status quo z perspektywy 2007-2013 (85%, maksymalny poziom współfinansowania) będzie rozwiązaniem optymalnym.
Różnorodności regionów pogranicza polsko-niemieckiego, a tym samym potrzeba regionalnego czy wręcz lokalnego, bardzo precyzyjnego przygotowania koncepcji rozwojowych dla tych obszarów, które w konsekwencji znajdą swe odzwierciedlenie w strukturze, celach i priorytetach, a także sposobie zarządzania i wdrażania programów operacyjnych w nowej perspektywie 2014-2020 nie budzi już żadnych wątpliwości. Ważnym elementem będzie również skuteczne wykorzystanie pozytywnego, a nade wszystko bardzo bogatego potencjału i dorobku euroregionów funkcjonujących na pograniczu polsko-niemieckim, a co z tym się bezpośrednio wiąże – utrzymanie dotychczas funkcjonujących, trzech programów operacyjnych Europejskiej Współpracy Terytorialnej: Polska – Saksonia, Polska – Brandenburgia, Polska – Meklemburgia Pomorze Przednie.
dr Waldemar Sługocki
Poseł na Sejm RP
Autor: dr Waldemar Sługocki