Inżynieria danych
Inżynieria danych to innowacyjny w Polsce kierunek na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Są to studia 3,5-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Powstanie kierunku wynika z zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów posiadających wiedzę i zaawansowane umiejętności w zakresie analitycznego podejścia do formułowania i rozwiązywania problemów technicznych, gospodarczych, ekonomicznych i społecznych.Kierunek ten ma charakter praktyczny.
Unikalny program nauczania łączy ścisłą wiedzę z zakresu metod i narzędzi analitycznych oraz technik informatycznych z ich praktycznym wykorzystaniem w życiu społecznym i gospodarczym. Jak wskazują prognozy dla rynków pracy w Polsce, Europie i USA, absolwenci kierunku inżynieria danych z łatwością znajdą pracę w różnorodnych przedsiębiorstwach i instytucjach na stanowiskach wymagających umiejętności przetwarzania i analizy danych oraz wykorzystania metod matematycznych i technologii informacyjnych wspomagających decyzje zarządcze oraz ekonomiczne.
Absolwent tego kierunku studiów będzie posiadał wiedzę w zakresie dostępnych narzędzi informatycznych wspomagających przetwarzanie i analizę danych, prognozowanie i wnioskowanie statystyczne. Jego podstawową kompetencją będzie umiejętność wyboru odpowiednich metod i oprogramowania w procesie rozwiązywania rzeczywistych problemów. Absolwent będzie gotowy podejmować zadania związane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych dostępnych w systemie informatycznym firmy bądź w źródłach zewnętrznych, w celu dokonania analiz i tworzenia raportów. Będzie również posiadał wiedzę na temat dostępnych rozwiązań teleinformatycznych oraz środków zapewnienia bezpieczeństwa informacji.
Absolwent będzie przygotowany do podjęcia studiów na licznych kierunkach studiów drugiego stopnia, na których przydatna jest wiedza z zakresu nauk matematycznych i informatycznych.
Kulturoznawstwo
Studia na Wydziale Humanistycznym, 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata.
Absolwenci studiów na tym kierunku są przygotowani do pracy wymagającej rozumienia różnych dziedzin kultury i różnych jej typów. W szczególności są przygotowani do pracy w jednostkach kulturalno-oświatowych, np. w domach kultury.
Mogą być moderatorami czy animatorami kultury i sztuki, zajmować sie promocją sztuki regionu w zakresie wieloetnicznym i wieloreligijnym. Są przygotowani do promocji sztuki, organizowania wystaw, spotkań autorskich z twórcami różnych dziedzin kultury. Posiadają kwalifikacje potrzebne do pracy w wydziałach kultury urzędów administracji państwowej, w biurach informacji kulturalnej i turystycznej.
Mogą być również przewodnikami wycieczek i pracować w dziedzinie "public relations". Są przygotowani do pracy w mediach, w branży reklamowej, a po uzyskaniu przygotowania pedagogicznego do nauczania w szkole przedmiotu "wiedza o kulturze", prowadzenia kółek zainteresowań dotyczących różnych dziedzin kultury, do pedagogizacji sztuki.
Studia pierwszego stopnia kończą sie napisaniem pracy licencjackiej i egzaminem licencjackim. Absolwent otrzymuje tytuł zawodowy licencjata kulturoznawstwa (w wybranej specjalizacji). Wykaz specjalizacji znajdziecie tutaj.
Autor: KR