Alicja Bienias pochodzi z Polkowic. Do Zielonej Góry przyjechała w 2004 r., kiedy to rozpoczęła naukę w Liceum Plastycznym. Szkołę średnią ukończyła z wyróżnieniem zdobywając tytuł plastyka ze specjalnością reklama wizualna. W 2008 r. rozpoczęła studia na kierunku architektura i urbanistyka, na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tutaj zdobyła wiedzę w zakresie planowania przestrzennego i projektowania architektonicznego. Mówi o sobie: – Moja edukacja związana jest ściśle z moimi zainteresowaniami, co sprawia mi wielką przyjemność i pozwala spełniać się w tym co robię. Zainteresowanie architekturą i sztuką, a w szczególności korelacją pomiędzy tymi dziedzinami, pogłębiam w praktyce angażując się w różnego rodzaju projekty artystyczne, warsztaty, zadania badawcze.
Alicja Bienias współpracuje aktualnie z Fundacją Salony w Zielonej Górze jako koordynator projektu Otwarte pracownie: historia Sztuki mówionej, nadzoruje realizację autorskiego projektu aranżacji wnętrz Kancelarii Adwokackiej w Zielonej Górze wraz z inż. arch. Sandrą Dawidowicz oraz pisze pracę magisterską pt. Architektura w procesie transformacji na przykładzie Zielonej Góry (Międzynarodowy Konkurs Studencki HYP CUP) pod kierunkiem prof. dr inż. arch. Zbigniewa Bacia. Dodatkowo zajmuje się projektowaniem graficznym, chodzi po górach (w szczególności bliskie są jej Karkonosze) i odkrywa tajniki jogi.
Studencki Nobel jest konkursem organizowanym cyklicznie przez Niezależne Zrzeszenie Studentów od 2009 r., który ma na celu wyłonienie Najlepszego Studenta Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorzy szukają najzdolniejszego ze zdolnych, wyróżniającego się na wielu płaszczyznach – istnego Studenta Renesansu. Aby zasłużyć na ten zaszczytny tytuł należy przede wszystkim legitymować się wysoką średnią ocen (minimum 4,0 – średnia A. Bienias: 4,74). Dodatkowymi atutami działającymi na korzyść kandydata są:
- znajomość języków obcych,
- studencka działalność naukowa (prace badawcze, publikacje, nagrody, stypendia, wyróżnienia),
- działalność organizacyjna (fundacje, stowarzyszenia, media, osiągnięcia sportowe i artystyczne),
- udział w wymianach studenckich krajowych (np. MOST) i zagranicznych (np. ERAZMUS, ERAZMUS MUNDUS, CEEPUS, DAAD, CEMS, umowy bilateralne, umowy freemovers),
- praktyki, staże, praca zawodowa,
- inne umiejętności potwierdzone certyfikatami,
- szeroki wachlarz zainteresowań.
W konkursie wystartować może każdy student spełniający warunek minimalnej średniej ocen, niezależnie od trybu studiów (stacjonarne, zaoczne), kierunku oraz rodzaju uczelni (państwowa, prywatna).
W minionych edycjach konkursu, przez trzy kolejne lata (2009, 2010, 2011) sukcesy w woj. lubuskim odnosiła Anna Reder – studentka inżynierii biomedycznej Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku inżynieria biomedyczna. W 2011 r. A. Reder uzyskała III miejsce na etapie ogólnopolskim
Autor: Paweł Hekman