Magdalena Kościańska podkreśla, że w ramach projektu chce poprzez słowa i obrazy chce „opowiedzieć o tych, którzy na rowerach szaleją – skaczą, zjeżdżają, wykonują ewolucje. Freeride'owcach, zwolennikach dirt jumpingu, osobach jeżdżących na ostrych kołach, kręcących się we flatlandowym wirze, o pokonujących terenowe przeszkody tri alowcach. O tych, dla których rower to styl, design, zabawa formą. Tych, którzy stalowe ramy w swych warsztatach zamieniają w prawdziwe skarby, własnoręcznie tworząc kosmiczne jednośladowe wehikuły. Wreszcie – o tych, którzy po prostu jeżdżą na co dzień, bo to lubią. Ludzi w różnym wieku, różnego pochodzenia i z rozmaitym doświadczeniem”.
Trzon albumu, nad którym prace ruszyły pod koniec zeszłego roku, mają wypełnić ilustracje autorstwa Magdaleny oraz zdjęcia dostarczone przez jego bohaterów, czyli samych rowerzystów. Publikacja ma zostać wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy, z naciskiem na druk wysokiej jakości, w twardej tłoczonej oprawie – w estetycznej, atrakcyjnej wizualnie i treściowo formie, stanowiącej nie tylko ozdobę półki z książkami, ale i źródło wiedzy oraz inspiracji.
ZG-bike project to jednak nie tylko publikacja. Projekt, o ludziach i dla ludzi obejmuje również warsztaty artystyczno-rowerowe dla dzieci i młodzieży. Przy współpracy ze specjalistami z branży rowerowej (m.in. Centrum Rowerowym Lidberg) Magdalena kościańska przeprowadzi cykl zajęć obejmujących naukę podstawowych napraw rowerowych oraz ozdabiania jednośladów. Każdy uczestnik będzie mógł zaprojektować swoje akcesoria oraz nadać własnemu pojazdowi niepowtarzalny charakter, jednocześnie poznając jego budowę.
Projekt można wesprzeć odwiedzając stronę www.polakpotrafi.pl/projekt/zg-bike-project.
Autor: Damian Łobacz