LUBUSKIE:

W Lubuskiem smacznie i z tradycjami

Prezentację tradycyjnych produktów województwa lubuskiego, trzeba zacząć od tych wyrobów, którymi szczyci się Lubuski Szlak Wina i Miodu. W specjalnie przygotowanym przewodniku znajdziemy miejsca, w których skosztujemy win gronowych i miodów jedynych w swoim rodzaju, w tym najlepszego wina w Polsce. To szlachetne, czerwone wino z odmiany Rondo 2009, nagrodzone przez jury Międzynarodowych Targów Wina w Krakowie Enoexpo 2012, jako najlepsze w kraju. Zaraz za nim uplasowało się wino Regent 2009, także wyprodukowane w Mierzęcinie. Rondo 2009 zdobyło również złoty medal w II Galicyjskim Konkursie Win.

Wielokrotnie nagradzane w konkursach są też Miody Nadnoteckie z pasieki Wiesława Dudka. Ten produkt już od sześciu lat znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych. W Gospodarstwie Rolno-Pszczelarskim w Santoku jest produkowany miód wielokwiatowy łąkowy z Doliny Noteci. W miód zaopatrzymy się na miejscu, w pasiece, podążając Szlakiem Wina i Miodu, znajdziemy go też podczas imprez na terenie całego województwa, organizowanych przez lokalne samorządy. Nie sposób nie wspomnieć również o tradycyjnych miodach pitnych -trójniakach, które na stałe wpisały się w tradycję naszego regionu.

Pozostając przy trunkach, powiedzmy o piwie wschowskim, którego historia sięga XI wieku. W jego skład wchodzi słód pilzneński, o zapachu ziarna i szarożółtej barwie. Kolejnym składnikiem jest chmiel, nadający charakterystyczną goryczkę i podnoszący trwałość piwa. Te składniki wpisują się w dawne „prawo czystości składu piwa”, które nakazywało, by do produkcji trunku używać jedynie jęczmienia, chmielu i wody. Warto również wspomnieć o piwie zielonogórskim, który na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych trafiło w kwietniu tego roku.

Na liście znajdziemy też Jarzębiak, czyli jedną z najbardziej popularnych niegdyś wódek owocowych, produkowanych w Zielonej Górze. Jest też Jarzębiak na winiaku, szlachetny trunek nagrodzony złotym medalem podczas Międzynarodowej Olimpiady Jakości w Rotterdamie, w 1971 roku.

Wśród tradycyjnych produktów województwa lubuskiego nie brakuje wyrobów cukierniczych i piekarniczych. To między innymi chleb z dodatkiem lnu. Tradycja jego wypieku sięga w Lubuskiem 1945 roku. Jest też chleb domowy na zakwasie, który pełnił ważną rolę w obrzędach rodzinnych, był też synonimem dobrobytu. Tradycja wypieku tego chleba sięga okresu międzywojennego. Warto wspomnieć o bochnie chleba starowiejskiego, z charakterystycznym krzyżem narysowanym ręką na jego powierzchni. Są też tradycyjne wypieki górali czadeckich, wśród nich strudel, inaczej strucla, czyli zwijane ciasto z makiem, lub serem i cynamonem, marmoladą lub jabłkami. Jest też paska bukowińska, czyli ciasto w kształcie walca, w wydaniu wielkanocnych bardziej strojne. Te wypieki możemy podziwiać i próbować podczas imprez organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Ochli.

Wśród tradycyjnych lubuskich produktów nie może zabraknąć kapusty kwaszonej nadnoteckiej o słodko-winnym smaku i przyjemnym zapachu, a także tradycyjnego słubickiego schabu, który na ministerialnej liście widnieje od ubiegłego roku.

Źródło: www.minrol.gov.pl, www.lubuskie.pl

Autor: (za)

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00