ZIELONA GÓRA:

Folkowo po raz dwunasty

Festiwal rozpocznie się 28.07 i potrwa do 3.08. Występy odbędą się na scenie przy Ratuszu, w Ochli, Lubuskim Teatrze i kilku innych obiektach. Szczegółowy program znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia. W tym roku do Zielonej Góry przybędą grupy z całego świata. Poniżej prezentujemy sylwetki wszystkich uczestników Folkowej Góry 2013.

C Z E C H Y

 

Dziecięca grupa folklorystyczna “Malá Jasénka” z Vsetína została utworzona w 1955 roku, jako rezerwa w zespole dorosłych. Alena Zdražilová – kierownik zespołu – prowadzi go od 1972 roku. Grupa taneczna kultywuje tradycje folkloru z regionu Horní Vsacko. W programie artystycznym zwyczaje ludowe połączone są z kalendarzem zmian w przyrodzie i odbijają się echem wydarzeniami i opowieściami opartymi na scenariuszach życia Wałasów (Wołosów). “Malá Jasénka” regularnie bierze udział w pokazach folklorystycznych i innych uroczystościach. Do tej pory grupa ze swoim programem artystycznym odwiedziła Turcję, Niemcy, Polskę, Węgry, Cypr, Sycylię i Estonię.

Obecnie grupa dzieci i młodzież liczy 70 osób. Należą do niej tancerze w wieku 4-14 lat. W zespole są też inni członkowie oraz muzycy dwóch zespołów cymbalistów. To właśnie członkowie zespołu cymbalistów wraz z grupą folklorystyczną nagrali w 2000 roku płytę CD.

Celem osób kierujących zespołem folklorystycznym jest odkrywanie muzyków młodego pokolenia, których wychowaniem zajmuje się kierownik (“primáš”) i menadżer artystyczny grupy “Malá Jasénka” Zdeněk Kašpar. Grupie folklorystycznie “Malá Jasénka” akompaniuje zespół cymbalistów, których kierownikiem jest Jan Vaculín.

 

G H A N A

 

Fundacja Freesprit założyła w Moree Zespół Taneczny “FREESPIRIT”. Dzieci i młodzież wspierane przez fundację uczą się tradycyjnych tańców, gry na bębnach i szerzą kulturę wśród lokalnej społeczności. Podtrzymują tradycję festiwali, które odbywają się w różnych porach roku i regionach. A to festiwale są częścią bogatej kultury i tradycji ghanijskiej. Łagodzą one konflikty, łączą społeczności i motywują do powrotów tych, którzy kiedyś stąd wyjechali. Kolorowe i radosne tańce dzieci połączone ze śpiewami i muzyką przyciągają turystów z różnych kontynentów.

Grupa wystąpiła również podczas 2nd International Conference African Culture and Development w Akrze. W obliczu ekspansji kultury zachodu grupa „FREESPIRIT” próbuje zachować ducha Afryki, jej różnorodność tradycji, wierzeń i sztuki.

Kierownikem grupy jest Pani Krystyna Choszcz, a dyrektorem muzycznym dr Mawuyram Quessie Adjahoe. Choreografię opracowuje Margaret Delali Numekevor.

 

 

L I T W A

 

Zespół “GRANDINELE” został założony w 1977 roku, kiedy to Zita Rimkuvienė przybyła do miasta Panevėžys na praktyki magisterskie. Spotkała się z dziećmi i założyła młodzieżowe kółko taneczne, które otrzymało nazwę “Grandinėlė”. Potem nastąpiło 30 lat twórczej pracy pedagogicznej obfitującej w poszukiwania i osiągnięcia, radość i rozczarowanie. Do dzisiaj jest ona kierownikiem, choreografem, pracownikiem kultury, nauczycielem baletu i stałym członkiem organizacji IOV.

Dla około 100 członków grupy kontakt z zespołem oznacza niekończącą się młodość i sposób na spędzanie wolnego czasu. Tancerze przyjmowani są do zespołu “Grandinėlė” kiedy są jeszcze dziećmi. Wzrastają wśród tańca i muzyki, aby potem opuścić grupę. Następnie przychodzi nowe pokolenie dzieci, aby kontynuować żywą tradycję.

W 2004 roku zespół “Grandinėlė” dał swój tysięczny koncert. W czasie swojej interesującej i długiej historii zespół uczestniczył w wielu regionalnych festiwalach i litewskich obchodach związanych z pieśnią i tańcem. Grupa “Grandinėlė” brała udział w ponad 60 międzynarodowych festiwalach pieśni i tańca na całym świecie (m.in. Białoruś, Litwa, Estonia, Polska, Francja, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, USA, Włochy, Turcja, Kanada, Hiszpania, Meksyk, Republika Czeska, Słowacja, Austria, Wyspy Kanaryjskie, Grecja, Maroko, Portugalia, Cypr i inne). Dyrektorem muzycznym grupy jest Audrius Dervinis.

 

S E R B I A

 

Stowarzyszenie Kultury i Sztuki “Abrasevic” z Kraljewa istnieje już blisko 85 lat. Jest najstarszą instytucją kultury w Kraljewie i zastało założone w 1926 roku przez Pana Dragiego Tesica.
Na początku stowarzyszenie obejmowało 3 grupy: chór, sekcja dramatyczna i zespół tamburynistów. Obecnie zespół liczy 350 członków i ma sekcję taneczną, muzyczną, dramatyczną i baletową. Jednakże grupa folklorystyczna zajmuje centralne miejsce w stowarzyszeniu i stała się synonimem nazwy towarzystwa “Abrasevic”.

W latach 60. XX wieku zespół odnosił duże sukcesy artystyczne i po raz pierwszy wyjachał za granicę. Dla członków grupy tanecznej pierwszy duży festiwal (w którym wzięli udział) odbył się w Polsce, w Zielonej Górze. Potem grupa występowała w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Brazylii, USA, Chinach, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Rumunii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Republice Czeskiej, Bułgarii. “Abrasevic” stał sie popularny w kraju i za granicą.

W 1995 roku stowarzyszenie “Abrasevic” stało sie członkiem międzynarodowego towarzystwa zespołów folklorystycznych (CIOFF). Stowarzyszenie Kultury i Sztuki “Abrasevic” jest opiekunem tradycji ludowej i kultury serbskiego narodu oraz centrum kulturalnych przedsięwzięć w Kraljewie i tym rejonie Serbii.
Obecnie Pan Rade Kuburovic jest dyrektorem zespołu i orkiestry dziecięcej. Natasha Arsenijevic pracuje jako choreograf grupy, a Dejan Vukovic – dyrektor muzyczny.

 

T U R C J A

 

Grupa o nazwie “İLKADIM ATATÜRK ORTAOKULU FOLK DANS GROUP” została utworzona w 1998 roku w mieście Samsun. W jej skład wchodzą uczniowie İlkadım Secondary School i w niej to ten zespół jest jedną z najważniejszych sekcji kultural-nych. Od 2007 roku grupa pracuje pod patronatem Folklore Educatıon Center G.S.K. (ATAFEM). Zespół liczy 8 trenerów, 100 tancerzy i 10 muzyków.

Zespół folklorystyczny prezentuje tańce z regionu Morza Czarnego, takie jak: Artvin, Samsun and Trabzon. Sa to najbardziej popularne tańce w Turcji, a składają się z wielu pełnych werwy figur. Niektóre tańce odzwierciedlają wydarzenia, codzienne życie i entuzjazm wszystkich mieszkańców Turcji. Kostiumy noszone przez tancerzy są podobne do mundurów wojskowych młodych mężczyzn z tego regionu. Z kolei ubiory noszone przez tancerki nawiązują do ceremonii zaręczyn i zaślubin.

Do tej pory zespół występował podczas kilku lokalnych konkursów tańca ludowego oraz prezentował folklor turecki na międzynarodowych festiwalach i turniejach w Rumunii, Czechach, Chinach, Bośni i Hercegowinie.

Dyrektorem grupy “İLKADIM ATATÜRK ORTAOKULU FOLK DANS GROUP jest Ali Ertűrk, kierownikiem muzycznym – Őmer Kanca. Choreografię dla zespołu przygotowuje Adem Tural i Ferdi Avci.

 

U K R A I N A

 

Folklorystyczna grupa taneczna “Perlyna” została utworzona w 1995 roku. Nazwa grupy oznacza perłę. Głównym powodem założenia tego zespołu była chęć połączenia wszystkich form folkloru regionu Połtawy i popularyzacja ukraińskich tańców narodowych, także ukazanie przepięknych przykładów folkloru miasta i okolic Lubny.

Główny trzon grupy stanowi 30 osób w wieku 12-15 lat, które są zakochane w ukraińskich tańcach ludowych.

Folklorystyczna grupa taneczna „Perlyna” bierze udział w wielu regionalnych, ukraińskich i międzynarodowych koncertach, konkursach, festiwalach dramatycznych i przedstawieniach. W Polsce byli po raz pierwszy w 2002 roku. Swój program artystyczny prezentowali również w Serbii, Estonii, Bułgarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej i na Węgrzech.

W repertuarze grupy znajdują się tańce, liryczne i komiczne kompozycje oraz różne zabawy. Są tutaj takie kompozycje jak “Lubens’ki Kozaky”, “Soloha”, “Svatann’a”, “Choho Kozaky Plachut’”. Dyrektorem i choreografem zespołu jest Tetyana Minakova, a kierownikiem muzycznym – Yuriy Kysil. Zespół jest członkiem Ukraińskiej sekcji CIOFF od 2001 roku.

images

P O L S K A

 

młody lubuskiLUBUSKI Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa (rok założenia 1953). W 2013 roku zespół obchodzi 60. rocznicę swojego istnienia. Tę długą i niezwykle barwną historię kształtowało na przestrzeni lat ponad 1000 jego członków – amatorów o różnych profesjach i w różnym wieku. Obecnie w 4 grupach (dziecięca, młodzieżowa i dorosła oraz grupa śpiewacza) pracuje około 80 osób. W skład grupy najmłodszej wchodzą dzieci od 5 do 12 roku życia, które prezentują na scenie dwa programy: tańce i zabawy na łące „Postraszymy je!” oraz wiązankę tańców śląskich pt.: :”Niesiemy Marzanka”. Podczas festiwalu towarzyszyć im będzie młodzieżowa para solowa, która zaprezentuje publiczności dwa polskie tańce narodowe: kujawiaka i oberka.

Zespół występował w wielu krajach na różnych kontynentach; Kanadzie, Brazylii, Korei Płn., Tajwanie, Panamie, Francji, Niemczech, Holandii, Luksemburgu, Danii, Finlandii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech, Jugosławii, Belgii, Grecji, Hiszpanii, Włoszech i Watykanie.

images

 

P O L S K A

 

watraOK

„Watra” rozpoczęła artystyczną działalność w 1969 roku. Przez wiele lat była jedynym zespołem reprezentującym polskich Bukowińczyków na festiwalach w kraju i poza jego granicami. Ma w dorobku wiele nagród i wyróżnień, spośród których największą satysfakcję przyniosła jej „Srebrna Ciupaga” przyznana na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem (1980 rok) i Nagroda im. Oskara Kolberga. Natomiast największym przeżyciem dla członków zespołu było spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1997).

Do ważnych w życiorysie zespołu wydarzeń „Watra” zalicza częstą obecność na naszym zielonogórskim festiwalu oraz udział w koncercie „Epopeja Karpacka” w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ambicją i podstawowym jej zadaniem jest wierne podtrzymywanie i przekazywanie młodemu pokoleniu kultury przodków. Dla tego właśnie celu Jadwiga Parecka, kierująca zespołem od chwili jego powstania, utworzyła grupę dziecięcą „MałaWatra”.

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00