FILM:

Akademia Solanina

Poniżej przybliżymy Wam sylwetki obu twórców:

PRZEMYSŁAW BLUSZCZ – Aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Prywatnie mąż aktorki i reżyserki Anny Wieczur-Bluszcz, tata czternastoletniego Borysa i jedenastoletniego Iwa. Z wykształcenia lalkarz.

 

Marzenia o aktorstwie kiełkowały od czasów warsztatów teatralnych w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Przyszły najpierw aktor studiował m.in. w Częstochowie i Kaliszu. Upragniony debiut nadszedł w 1995 roku na scenie Teatru Dramatycznego w Legnicy. Przemysław Bluszcz wcielił się w rolę Atosa w "Trzech muszkieterach" Aleksandra Dumasa w reżyserii Jacka Głomba oraz jako Fryderyk w „Jak wam się podoba?”. Po ukończeniu studiów związał się z Teatrem Osobowym we Wrocławiu.

Po kilku latach przeniósł się do teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Zagrał tam doskonałe role, wcielając się w postacie, takie jak: Kordian, Hamlet czy Otello. Debiutował w 2004 roku w filmie  „W dół kolorowym wzgórzem” w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Aktor wcielił się w rolę Tadka. Film nagrodzono Złotym Lwem w Gdyni za najlepsza reżyserię. Od tamtej pory Przemysław Bluszcz na wielkim ekranie pojawia się bardzo często. Wystąpił w obsypanym międzynarodowymi nagrodami filmie w Kioto, Vancouver, Tiranie i  Kosowie –  „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”  w reżyserii Kuby Czekaja. W 2009 roku zagrał w „Operacji Dunaj” oraz "Zerze", a rok później w czarnej komedii Juliusza Machulskiego „Kołysanka”. Zagrał także doskonałą rolę księdza Edmunda w „Made in Poland”. Na małym ekranie mogliśmy go oglądać w wielu serialach m.in. „Ratownicy” czy „Naznaczony”. Jest aktorem charakterystycznym. Najczęściej gra czarne charaktery: tyrani, oprawcy, kaci. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za rolę w filmie „W dół kolorowym wzgórzem” oraz nominację do Nagrody  Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”. Od dwóch lat występuje na deskach Teatru Ateneum w Warszawie.

Ostatnio w kinie można było go zobaczyć w "Być jak Kazimierz Deyna", "Jesteś Bogiem" czy "Drogówce" Wojtka Smarzowskiego.

Przemysław Bluszcz na 5. Solanin Film Festiwal 2013 poprowadzi warsztaty filmowe dotyczące aktorstwa 23.08.2013 w godzinach 10:00 – 15:00.

GRZEGORZ LIPIEC – Reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor. Ikona polskiego kina niezależnego.

W 1990 roku wraz z kolegami z osiedla założył amatorską grupę filmową SKY PIASTOWSKIE, która na swoim koncie ma na swoim koncie kilkanaście produkcji fabularnych. Studiuje zaocznie montaż w PWSFTviT w Łódzi i prowadzi firmę zajmującą się produkcją filmów. Jest laureatem nagrody „Paszporty Polityki”.

Przygoda z offem na poważnie, zaczęła się dzięki filmowi "Że życie ma sens", który był pierwszym filmem niezależnym udostępniony do dystrubucji cyfrowej. Zdobył on Grand Prix na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie, a także mnóstwo innych nagród. W planach wciąż druga część filmu, która opowie o dalszych losach członków grupy Sky Piastowskie.

Największym sukcesem Grzegorz i grupy Sky Piastowskie okazał się film z 2004 r. pt. „Dzień, w którym umrę”. Ten mocno subiektywny, dynamiczny i przede wszystkim ekspresyjny, niespełna 60 minutowy film zdominował Offową scenę w Polsce 9 lat temu.

Ostatnim dużym filmem Grzegorza Lipca i Sky Piastowskie jest "8 w poziomie". Film opowiada historie  w niedalekiej przyszłości, gdzie dominującą rolę dalej pełni pieniądz, a bohaterowie są zdolni do wszystkiego, aby osiągnąć swój cel. Obraz posiada wszystkie charakterystyce cechy grupy: rwany montaż, nielinearną historię i dużo filmowego i offowego brudu.

Wśród prestiżowych nagród Grzegorza Lipca znalazły się:

– Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego) w kategorii: Najlepszy Montaż,

– Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") za najlepszy film offowy; za rok 2004,

– Poznań (MFF "Off Cinema") nagroda "Brązowy Zamek" w kategorii Open,

– Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna (w konkursie kina niezależnego) uzasadnienie werdyktu jury: "film w brawurowej i drapieżnej formie pyta o granice wolności jednostki".

Za inne filmy Grzegorz Lipiec i Sky Piastowskie otrzymali następujące nagrody i wyróżnienia:

–  Białostocki Festiwal Filmów Fabularnych "PROJEKTOR'96" – Grand Prix oraz najlepsza reżyseria (film "0,5l"); był nominowany jeszcze w 6 kategoriach,

–  „0,5l” był również prezentowany w nurcie OFF przy festiwalu w Gdyni w 1997 roku, a także reprezentował polskie kino niezależne na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Niezależnych "INDIES'98" w Pradze,

–  Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" – Grand Prix "Wielki Jantar" za film „Że życie ma sens” w 2001 roku.

Grzegorz Lipiec na 5. Solanin Film Festiwal 2013 poprowadzi warsztaty filmowe dotyczące montażu i powstawania offowych produckji 24.08.2013r. w godzinach 10:00-15:00.

Autor: Paweł Hekman / źródło: www.solanin-film.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00