Czytanie Marka Hłaski było w Polsce zabronione przez 20 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku i jedną z najciekawszych postaci polskiej kultury minionego stulecia. Nazywany jest polskim Jamesem Deanem.
Zmarł w wieku 35 lat, wskutek przedawkowania środków nasennych w połączeniu z nadmiernym spożyciem alkoholu. Do dzisiaj niektórzy są przekonani, że była to śmierć samobójcza – tę wersję preferują zarówno ci, którzy Marka Hłaski nie lubią, jak i ci, którzy go uwielbiają, bo taka śmierć uwzniośla jego życie i twórczość.
„Pierwszy krok w chmurach” to zbiór jego opowiadań, wydany w 1956 roku, który polemizował z estetyką socrealizmu.
Zamiast zbiorowości i kolektywu – outsiderzy. Zamiast optymistycznego patrzenia w przyszłość – pesymizm bohaterów, którym nie podoba się rzeczywistość. Zamiast pięknej, odbudowującej się Polski – biedne i nieprzyjemne otoczenie. Praca? Nic nie znaczy. Praca u Hłaski jest źródłem męczarni.
W tomie znajdziecie m.in. opowiadanie pod tym samym tytułem: „Pierwszy krok w chmurach”, od którego warto rozpocząć przygodę z Markiem Hłasko – do której Was gorąco namawiamy.
Przeczytaj opowiadanie „Pierwszy krok w chmurach” Marka Hłaski.
Autor: Kaja Rostkowska