Masa Krytyczna na stałe wpisałą się w krajobraz zielonogórskich wydarzeń. Każda kolejna edycja cieszy się coraz większą frekwencją i popularnością. Organizatorzy mają nadzieję, że nie inaczej będzie 20 września. Impreza rozpocznie się o godzinie 19:30, kiedy z Placu Bohaterów wystartuje Masa Krytyczna. Przejazd tradycyjnie będzie eskortowany przez policję. Meta zlokalizowana została na Wagmostawie.
Jaka idea kryje się za Masą Krytyczną? Narodziła się w 1992 roku w San Francisco, skąd szybko została zapożyczona do wielu innych miast w Ameryce, Australii, Azji oraz Europie. Głównym założeniem tego ruchu społecznego jest pokazanie, że rowerzyści też są równymi uczestnikami ruchu drogowego i nie należy ignorować ich praw. Przejazd przez miasto odbywa się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" .
Historia zielonogórskiej Masy Krytycznej sięga 2003 roku. Wtedy to w pewną wiosenną sobotę grupa ponad stu rowerzystów przejechała ulicami miasta pod ratusz demonstrując swoją niezadowolenie wobec dyskryminacji tej grupy w przestrzeni publicznej. Przejazd mimo usilnych starań organizatorów nie był legalny. Pozwolenia nie udzieliła ostatecznie Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie. Przejazd odbył się jednak bez większych zakłóceń przy asyście radiowozów. Program Masy Krytycznej obejmował również liczne imprezy towarzyszące: pokazy jazdy na BMX’ach, fireshow, wystawy oraz pokaz filmu. Rok później Masy Krytyczne odbyły się znowu. Przyjęto zasadę robienia ich właśnie w ostatni piątek miesiąca w godzinach szczytu. Organizatorzy kierując się złymi doświadczeniami z poprzedniego roku nie starali się o pozwolenia.
Masa krytyczna może przybierać różne formy. Często odbywają się przejazdy zorganizowane przez pewne grupy ludzi różnie ze sobą powiązanych (np. zawodowo) albo po prostu przebranych tematycznie. World Naked Bike Ride, czyli „naga” masa krytyczna, również nie jest czymś nowym, choć wciąż budzi te same kontrowersje. Do tej pory w Polsce miała się odbyć tylko jedna tego typu akcja, w Krakowie, jednak nie doszła do skutku.
Masa w liczbach:
Za granicą:
80 000 ludzi- Budapeszt, 20 kwietnia 2008r.
ok. 5 000 ludzi- Nowy Jork, co miesiąc
ok. 2 000 ludzi- San Francisco, co miesiąc
W Polsce:
ok. 4 000 ludzi- Gdańsk, czerwiec 2004r.
2 366 osób- Warszawa, 30 maja 2008r.
ok. 1 000 ludzi- Zagłębie Dąbrowskie, kwiecień 2009r.
Autor: Paweł Hekman / źródło: www.rowerowa.zgora.pl