W spotkaniu wezmą udział prof. Carol W. Greider – laureatka Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 2009 r., prof. Theodor W. Hänsch – laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2005 r. oraz prof. Brian Kobilka – laureat Nagrody Nobla z chemii w 2012 r.
Spotkanie rozpocznie dyskusja z Noblistami prowadzona przez trójkę polskich młodych naukowców – członków Rady Młodych Naukowców, laureatów programów i konkursów ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Sławni uczeni będą rozmawiać z młodym pokoleniem polskich naukowców o wyzwaniach i problemach współczesnej nauki.
– Świat nauki nie zna geograficznych granic. Dziś polscy uczeni mogą realizować ambitne międzynarodowe projekty naukowe, współpracować z zagranicznymi naukowcami w zespołach badawczych, a także brać udział w globalnej naukowej rywalizacji – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Nobliści opowiedzą m.in. o swojej drodze do sukcesu, osobistych doświadczeniach, dylematach naukowca oraz roli nauki i znaczeniu odkryć naukowych we współczesnym świecie. – Wierzę, że spotkanie z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki będzie inspiracją dla wielu młodych uczonych do osiągania w światowej skali sukcesów naukowych – dodaje prof. Barbara Kudrycka.
Spotkanie noblistów i młodych naukowców odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie i będzie towarzyszyło XIII Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który ze względu na poruszaną problematykę i program wydarzeń adresowany jest również do środowiska naukowego. W ramach Szczytu 22 października 2013 r. odbędzie się także konferencja „Non-violence, peacebuilding and reconciliation”, organizowana z inicjatywy prof. Jacka Kurczewskiego z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzeniem towarzyszącym Szczytowi będzie Akademia Obywatelska, czyli platforma wspólnych warsztatów aktywnych politycznie i społecznie młodych osób dyskutujących o wyzwaniach, które stoją przed Europą.
Autor: Damian Łobacz / źródło: MNiSW