Niderland – niski kraj, ponieważ prowincje Holandii w Europie: Noord-Holland, Zuid- Holland, Zeeland leżą poniżej poziomu morza, miejscami depresja sięga do -7 m. Przez cały czas kształtowania się kraju borykał się on z zalewającą go wodą od strony morza, a głębi kraju od strony rzek. Po 1953 roku, kiedy Holandie nawiedził ogromny, niszczycielski sztorm narodził się plan budowy wałów ochronnych, nazywany „Planem Delta”. Realizację przedsięwzięcia zakończono w 1986 roku stawiając potężne zapory, które miały zabezpieczać lądy Niderlandów przed naporem wody. Obecnie konstrukcję tą można zobaczyć, zwiedzając sztuczną wyspę Neeltje Jans w Zelandii.
Ponieważ Holandia jest monarchią na jej czele stoi król, od 2013 Wilhelm Aleksander. Mianuję on szefa rządu, którego wybiera najczęściej z ugrupowania, które wygrało wybory, jego rolą jest także wygłaszanie corocznego orędzia i zaprezentowanie głównych zamierzeń na nadchodzący rok. Władzę ustawodawczą pełni dwuizbowy parlament – Staten-Generaal i Tweede Kamer, przy czym ten pierwszy posiada główniej funkcje reprezentacyjną. System holenderski jest wyjątkowo stabilny, co służy jej mieszkańcom oraz skłania pozostałych do emigracji. Niektórzy historycy uważają, że to właśnie w Holandii narodził się kapitalizm.
W głównej mierze w gospodarka składa się z własności prywatnej. Co ciekawe, mimo, że Holandia jest 8 razy mniejsza od Polski oraz w sektorze rolniczym zatrudnionych jest tylko 3 % społeczeństwa jest trzecim na świecie największym eksporterem żywności. Również znajduję się w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o wydobycie gazu ziemnego, a port w Rotterdamie wiedzie prym pod względem przeładowanych towarów. Do znanych marek wywodzących się z Holandii należą: Shell, DAF Trucks, Philips. Holendrzy duży nacisk kładą na ekologię, stąd też ogromna liczba elektrowni wiatrowych. Również infrastruktura miast pozwala zachować przyjazny klimat. Ciasne uliczki, wąskie chodniki oraz ograniczone możliwości parkowania odstraszają zmotoryzowanych. Zwłaszcza można to zaważyć w najgęściej zaludnionej części zwanej Randstad (Amsterdam-Haga-Rotterdam-Utrecht).
Pod względem zaludnienia Holandia zajmuje 24 miejsce w rankingu, tym bardziej, że powierzchnia kraju pokryta jest w 18,4 % zbiornikami wodnymi jest to dosyć imponujący wynik. Mimo to Holandia to zorganizowany i najbardziej tolerancyjny kraj w Europie, dlatego chętnie wybierany jest miejsce do poszukiwania pracy i osiedlenia się. Dodatkowym atutem skłaniającym do wyjazdu, jest fakt, iż 90% holendrów zna język angielski. Mają oni świadomość, że język holenderski ma niewielki zasięg. Odmianą holenderskiego posługują się także biali mieszkańcy RPA i Namibii – afrikaans, który onegdaj nauczany był w tamtejszych szkołach.
Za emigracją zarobkową przemawiają również rankingi, które stawiają ten kraj w korzystnym świetle. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego – HDI Holandia znajduje się na 10 miejscu. Polska to 39 pozycja. Wskaźnik ten mierzy: oczekiwaną długość życia, standard życia oraz wiedzę zdobywaną na poszczególnych szczeblach edukacji. Natomiast, jeśli chodzi o wskaźnik ubóstwa społecznego (HPI), Holandia znajduje się na 3 miejscu. Oznacza to wysoki rozwój intelektualno – ekonomiczny i niewielki odsetek ludzi przebywających długotrwale na bezrobociu.
Podejmując pracę w Holandii warto na samym wstępie rozeznać się, jaka forma pracy będzie dla nas korzystna. Pracodawcy holenderscy najczęściej podpisują z pracownikami umowę na czas określony. Ponieważ najczęściej do pracy na sezon letni wybierają się młodzi ludzie w celu dorobienia. Ten typ umowy dzieli się także na umowę o oddelegowania do pracy, które są zawierane z agencjami pracy. Również istnieje umowa na czas nieokreślony, zapewniająca stałe zatrudnienie bez podania daty zakończenia pracy. Przy zawieraniu umowy należy sprawdzić, za jaką stawkę będziemy pracować, jaki jest okres wypowiedzenia. Również możemy prowadzić własną działalność gospodarczą składając odpowiedni wniosek o zaświadczenie VAR bądź zaświadczenie z kraju samozatrudnienie, czyli, np.: Polski.
Po zakończeniu pracy oraz roku podatkowego możemy ubiegać się o zwrot podatku z Holandii. Pracodawca po zakończeniu roku podatkowego powinien wystawić nam Jaaropgave – kartę podatkową- odpowiednik polskiego pit-11 na podstawie, którego można złożyć zeznanie do urzędu. Jeżeli na przełomie stycznia/lutego nie otrzymaliśmy takiego dokumentu należy się zwrócić z prośbą o jego wydanie. Jeżeli nie posiadamy, bądź z jakiś przyczyn nie możemy uzyskać Jaaropgave, na rynku działają firmy, które pomagają takie dokumenty odzyskać. Często też zdarza się, iż można podatnika rozliczyć na podstawie 3 ostatnich salarisów –odcinków z wypłaty, nie jest to jednak gwarant, że podane kwoty są prawidłowe. Również do rozliczenia niezbędne jest posiadanie numeru SOFI- indywidualnego nr podatnika. Jeżeli przyjechaliśmy do Holandii do pracy, a nie posiadamy takiego nr, należy powiadomić o tym pracodawcę, który powinien złożyć odpowiedni wniosek o wydanie takiego numeru. Jeśli na terenie Holandii posiadamy meldunek na pobyt stały, nie będzie możliwe złożenie standardowej deklaracji. Wówczas z urzędu należy zamówić odpowiedni formularz do rozliczenia.
Jeżeli chodzi o samą kwestie podatkową w Holandii to ich system jest dość skomplikowany. Pokrótce dzieli on się na podatki odprowadzane od osób fizycznych oraz od osób prawnych. W przypadku osób fizycznych źródła dochodów dzieli się na tzw. Boxy. Są 3 boxy, do BOXu 1 należą osoby płacące podatki od dochodów oraz z tytułu mieszkania, BOX 2 to osoby, które mają swoje udziały w spółkach i akcjach natomiast BOX 3 to osoby, które opłacają podatki z tytułu oszczędności i lokat. W przypadku osób prawnych najważniejsze podatki, jakie powinno się odprowadzać to podatek obrotowy dla firm, podatek akcyzowy oraz należności celne.
Mimo, że kwestie podatkowe są dosyć zawiłe, to Holandia jest krajem o stabilnej i ugruntowanej pozycji na świecie. Wiedzie ona prym w wielu dziedzinach, na chwilę obecną nie jest to raj turystyczny, natomiast z biegiem lat coraz więcej ludzi wybiera obszar Beneluxu na cel podróży. Wiele kwestii związanych z zatrudnieniem skłania młodych, jak i tych bardziej doświadczonych do szukania pracy i rozwijania swoich umiejętności w tym tolerancyjnym kraju.
Autor: pracazagranicaodzaraz.pl