UCZELNIA:

Milion zlotych dla inżynierii danych na UZ

Do konkursu zgłoszono 261 wniosków, w tym 185 wniosków dla profilu ogólnoakademickiego (w którym mieści się nasza inżynieria danych) oraz 76 wniosków dla profilu praktycznego. Komisja najwyżej oceniła 13 programów kształcenia o profilu praktycznym oraz 13 programów kształcenia o profilu ogólnoakademickim. Każda z nagrodzonych jednostek otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 000 000 zł. Spośród 13 nagrodzonych programów kształcenia dla profilu ogólnoakademickiego 9 prowadzonych jest na studiach pierwszego stopnia, 3 na studiach drugiego stopnia, a 1 na jednolitych studiach magisterskich. W obszarze nauk humanistycznych nagrodzono 2 wnioski, w obszarze nauk społecznych – 2 wnioski, w obszarze nauk ścisłych – 5 wniosków, nauk przyrodniczych – 1 wniosek, nauk technicznych – 3 wnioski.

Inżynieria danych to innowacyjny kierunek studiów w Polsce (jedyny w kraju), który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy na specjalistów posiadających wiedzę i zaawansowane umiejętności w zakresie analitycznego podejścia do formułowania i rozwiązywania problemów technicznych, gospodarczych, ekonomicznych i społecznych. Kierunek ten ma charakter praktyczny i doskonale wpisuje się w „Europejską agendę cyfrową” oraz „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia” w strategii UE „Europa 2020”. Unikalny program nauczania łączy ścisłą wiedzę z zakresu metod i narzędzi analitycznych oraz technik informatycznych z ich praktycznym wykorzystaniem w życiu społecznym i gospodarczym. Jak wskazują prognozy dla rynków pracy w Polsce, Europie i USA, absolwenci kierunku inżynieria danych z łatwością znajdą pracę w różnorodnych przedsiębiorstwach i instytucjach na stanowiskach wymagających umiejętności przetwarzania i analizy danych oraz wykorzystania metod matematycznych i technologii informacyjnych wspomagających decyzje zarządcze oraz ekonomiczne.

Sylwetka absolwenta:

Absolwent studiów kierunku inżynieria danych będzie posiadał wiedzę w zakresie dostępnych narzędzi informatycznych wspomagających przetwarzanie i analizę danych, prognozowanie i wnioskowanie statystyczne. Jego podstawową kompetencją będzie umiejętność wyboru odpowiednich metod i oprogramowania w procesie rozwiązywania rzeczywistych problemów. Absolwent będzie gotowy podejmować zadania związane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych dostępnych w systemie informatycznym firmy bądź w źródłach zewnętrznych, w celu dokonania analiz i tworzenia raportów. Będzie również posiadał wiedzę na temat dostępnych rozwiązań teleinformatycznych oraz środków zapewnienia bezpieczeństwa informacji.

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00