W piątek 9 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęły się obrady Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020, których zakończenie planowane jest na 13 lutego. W ciągu tych 35 dni przedstawiciele środowiska medycznego z naszego województwa (samorządowcy, dyrektorzy szpitali, radni województwa, szefowie spółek leczniczych, urzędnicy NFZ) zadecydują o tym, jakie działania zostaną podjęte w najbliższym czasie.
Na pierwszych spotkaniach poruszono tematy związane m.in. z utworzeniem kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także o stworzeniu oddziału radioterapii w szpitalu w Gorzowie Wlkp. i rozbudowie takiego oddziału w Zielonej Górze. Wśród radnych pojawił się również temat budowy Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrycznego przy Szpitalu Wojewódzkim (Zielona Góra), co wzbudziło poruszenie radnego sejmiku województwa Marka Zaremby, który twierdził, że szczególnej uwagi wymaga temat rozwoju torakochirurgii (chirurgii klatki piersiowej) oraz pulmonologii (diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka chorób układu oddechowego). Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze stwierdził, że nie może się to odbywać kosztem centrum pediatrycznego poruszając przy tym sprawę związaną z wyjazdami Lubuszan, aby leczyć dzieci poza obrębem województwa, na które Lubuski oddział NFZ wydał w 2012 r. 25 mln zł.
W lutym dowiemy się, jakie będą wyniki obrad. Do tego czasu pozostaje nam mieć nadzieję, że tuż po oficjalnym ogłoszeniu podjętych decyzji zostaną wszczęte działania, które wesprą mieszkańców w walce z kolejkami oraz problemami związanymi z wszelakimi trudnościami ze strony ośrodków medycznych.
Autor: Anna Krawczyk