W najbliższy czwartek 6 lutego o godz. 18:00 w klubie Pro Libris w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Bez granic” Rolanda Hellmanna i Barbary Firlej. Ekspozycja skupia się na obrazach pokazujących piękno polskich i niemieckich regionów. Zobaczymy również zdjęcia osób, zwierząt oraz budynków wpisanych w pozornie znany nam krajobraz, który wciąż potrafi jednak na nowo nas zauroczyć. Po wernisażu będzie miała miejsce promocja albumu „Ziemia Lubuska, zielona, sympatyczna, warta zachodu” Rolanda Hellmanna.
Roland Hellmann urodził się na Śląsku, wychował w Republice Federalnej Niemiec, od 2010 r. mieszka na terenie gminy zielonogórskiej. Fotograf oraz autor kilku książek m.in. „Zielona Góra – moje ulubione miasto” oraz „Guben-Gubin. Euromiasto w sercu”, które znalazły sympatyków w wielu zakątkach świata (Ameryka, Chiny oraz wiele krajów Europy). W swojej twórczości pokazuje zmiany, które zachodzą w otaczającym nas świecie skupiając się najbardziej na ludziach, ale lubi również szczerą, nieskalaną naturę, którą również możemy zobaczyć w jego dziełach. W nowej książce pt. „Ziemia Lubuska, zielona, sympatyczna, warta zachodu” przedstawia fotograficznie ponad 90miejscowości województwa lubuskiego zwracając uwagę na architekturę, ludzi, gospodarkę, kościoły, sztukę i naturę. Hellmann chce zwrócić uwagę turystów i inwestorów na nasze okolice. W przypadku poprzedniej książki o Zielonej Górze na temat stworzenia wypowiedział się sam autor „Po pierwsze: znam to miasto od 1981 roku i obserwowałem zmiany jakie tu zachodziły przez te wszystkie lata. Wielu Niemców nadal sądzi, że Polacy są tak samo biedni jak wtedy, a tak oczywiście nie jest. Chciałem też pomóc dzieciom, którym pomagam już od ponad 25 lat. A trzeci powód: to jest za mało informacji o Zielonej Górze, którą można przekazać nowym inwestorom z Europy Zachodniej.” Pieniądze ze sprzedaży książki przeznaczył na ośrodek dla dzieci prowadzony przez siostry zakonne w Klenicy.
Barbara Firlej urodziła się i żyła w Gubinie do 2012 roku, obecnie mieszka w Zielonej Górze. Zainteresowana kulturą, sztuką oraz przyrodą. Zna przygraniczny region po obu stronach polskiej i niemieckiej, co zaczęła dokumentować za pomocą fotografii skupiając się na subiektywnych obrazach ukazujących współistnienie ludzi oraz natury.
O wystawie opowiedziała nam Dorota Kaczmarek.
Dorota Kaczmarek, dział promocji WiMBP
Autor: Anna Krawczyk