„Kierujący pod wpływem to idioci” – takie zdanie mogliśmy usłyszeć podczas marszu poświęconemu tragicznej śmierci Michała Mordowskiego. Reakcja funkcjonariuszy na ostatnie wydarzenia była błyskawiczna.
Wypadek z ulicy Batorego jest pierwszym śmiertelnym wypadkiem spowodowanym przez nietrzeźwego kierowcę od ponad 2 lat w powiecie zielonogórskim. Z pewnością wielu takim nieszczęściom policja zapobiegła, wcześniej zatrzymując nietrzeźwego czy odurzonego narkotykami kierowcę. Niestety policjanci nadal codziennie zatrzymują takie osoby. Coraz rzadziej zatrzymywani są nietrzeźwi w czasie „Trzeźwych Poranków”. Jednak działania prowadzone o innych porach doby – zwłaszcza w weekendy – przynoszą kilka lub nawet kilkanaście zatrzymań, tak jak w ostatni weekend. Policjanci zatrzymali dziewięciu nietrzeźwych i sześciu kierujących pod wpływem narkotyków.
Zdecydowanie wzrasta też liczba zatrzymywanych kierowców pod wpływem narkotyków. W roku 2012 zatrzymaliśmy 142 osoby (przy sprawdzonych narkotesterami 232 osobach), w 2013 roku 146 osób (sprawdzono 374). Tylko w ciągu dwóch miesięcy tego roku zielonogórscy policjanci zatrzymali 54 kierujących pod wpływem narkotyków (w ubiegłym roku w styczniu i w lutym – 38 osób).
Sprzymierzeńcami policjantów w ich działaniach jest coraz nowocześniejszy sprzęt. Jednym z nich jest ALKOBLOW pozwalający na bezdotykową weryfikację stanu trzeźwości i sprawdzenie dużej liczby osób w krótkim czasie. Wystarczy, aby sprawdzana osoba po nabraniu powietrza wydmuchała strumień powietrza do urządzenia z odległości 2-3 cm. Kiedy włączy się zielona dioda – kierujący jest trzeźwy, jeśli włączy się czerwona – jest podejrzenie prowadzenia pod wpływem alkoholu. Taki kierujący poddawany jest na dodatkowemu badaniu alkomatem. Tutaj już używane są sterylne ustniki, które sprawdzany osobiście rozpakowuje. Alkomat drukuje wynik badania – wydruk jest dołączany do dokumentacji procesowej.
Drugim bardzo ważnym urządzeniem jest DRUGTEST 5000 zakupiony przez Pełnomocnika Miasta do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Urządzenie to jest mobilne i może być przewożone przez policjantów w radiowozie. W ciągu kilku minut dzięki prostemu testowi śliny możliwe jest sprawdzenie czy kierujący jest pod wpływem narkotyku. Urządzenie wykrywa 6 rodzajów środków odurzających. Jeśli wynik jest pozytywny patrol policji zabiera zatrzymanego do szpitala gdzie pobierana jest krew do badania. Wynik badania krwi jest dowodem procesowym.
[%]php%news%18143[%]
Autor: Damian Łobacz / źródło: KMP w Zielonej Górze