26 marca w Warszawie odbyła się czwarta konferencja dotycząca „Sieci Szerokopasmowej”. Udział w spotkaniu wzięli eksperci związani z rozwojem internetu oraz technologii informatycznych. Okazało się, że województwo lubuskie jest liderem w budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Do czerwca bieżącego roku, jako pierwsze województwo w Polsce zakończy projekt. Niestety nie przewiduje on budowy przyłączy abonenckich.
Dzięki projektowi Szerokopasmowe Lubuskie wybudowanych zostanie 1449 km szerokopasmowej infostrady zasilającej internetem 326 miejscowości. Projekt zakłada 24 węzły sieci szkieletowej oraz 196 węzłów dostępowych, dzięki czemu około 52 000 osób uzyskają możliwość dostępu do Internetu.
Próbowaliśmy zrealizować projekt Szerokopasmowe Lubuskie za pomocą partnerstwa publiczno-prywatnego, ale kiedy zaczęły pojawiać się problemy, zdiagnozowaliśmy naszą sytuację, określiliśmy słabe i mocne strony, a następnie po prostu ogłosiliśmy konkurs. Bardzo szybko udało się wyłonić wykonawcę i rozpocząć prace. Oczywiście podczas realizacji pojawiły się problemy, ale wszystkie udało się rozwiązać. Współpraca z burmistrzami, starostami pozwoliła płynnie realizować projekt – opowiedziała marszałek Elżbieta Polak podczas konferencji.
Finanse związane z projektem odnoszą się do budowy sieci szkieletowej kosztującej 152 mln zł. Część kosztów w wysokości 51 mln złotych uzyskano z dofinansowania UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Większą część w wysokości 101 mln zł dostarczył zwycięzca konkursu, czyli Orange Polska. Sieć zagwarantowała „otwarty dostęp” dla innych operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła dobudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.
Autor: Anna Krawczyk