UCZELNIA:

Budujemy nowoczesny Uniwersytet

Co udało się Panu zrealizować dzięki środkom z funduszy Unii Europejskiej?
    Środki z Unii Europejskiej bardzo przyczyniły się do rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gdyby nie możliwości Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, uczelni nie byłoby stać na prowadzenie aż tylu inwestycji. Dla przykładu podam, że Park Naukowo-Technologiczny to inwestycja rzędu 72 mln złotych. Są w nim cztery nowoczesne centra, tj. Centrum Zrównoważonego Budownictwa i Energii, Centrum Innowacyjne „Technologie dla Zdrowia Człowieka”, Centrum Technologii Informatycznych oraz Centrum Logistyczne PNT i Platformy na Rzecz Nauki i Gospodarki.
    Dzięki finansowaniu ze środków LRPO Uniwersytet był również w stanie przeprowadzić generalny remont domu studenckiego „Wcześniak”, wybudować nowoczesną bibliotekę oraz uzupełnić wyposażenie stanowisk laboratoryjnych na kilku wydziałach.

Z jakiej inwestycji jest Pan Rektor najbardziej dumny?
    Bardzo trudno wskazać jedną inwestycję. Każda jest inna i każda ważna. Biblioteka uniwersytecka jest największą i najbardziej nowoczesną biblioteką w województwie lubuskim. Służy nauce i dydaktyce, dając dostęp do swoich zasobów na miarę XXI wieku.
    Park Naukowo-Technologiczny skupia laboratoria, które dadzą możliwość stworzenia warunków do wykorzystania naukowego oraz przemysłowego potencjału regionu. Studenci i pracownicy naukowi uzyskają nieporównanie lepsze warunki do prowadzenia badań i rozwijania współpracy z przemysłem.
Dom studencki „Wcześniak” daje lepsze warunki bytowe dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, a laboratoria z nowoczesnym wyposażeniem – większe możliwości edukacyjne i badawcze.

Jak UZ wypada wobec innych uczelni, jeśli chodzi o wydatkowanie środków unijnych?
    Uniwersytet Zielonogórski jest zdecydowanym liderem województwa lubuskiego w dziedzinie pozyskania środków na przebudowę lub modernizację infrastruktury dydaktycznej ze środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Coraz częściej sięgamy również po środki z programów centralnych. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozyskaliśmy przeszło 30 mln złotych na przebudowę budynku dydaktycznego Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji.  
W perspektywie finansowej UE 2007-2013 udało nam się zrealizować przedsięwzięcia o łącznej wartości prawie 200 mln złotych. Nie sposób jednak nie zauważyć, że wiele uczelni o podobnej renomie w innych regionach, zwłaszcza na wschodzie kraju, uzyskało środki znacznie wyższe. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego, a zwłaszcza Pani Marszałek Elżbiecie Polak. To jej osobistemu zaangażowaniu i konsekwencji zawdzięczamy uzyskanie środków na budowę Parku Naukowo-Technologicznego. Proszę pamiętać, że jesteśmy jedynym w naszym kraju regionem, gdzie środki na budowę Parku w całości zostały zapewnione przez władze regionalne.

Jak zmiany na naszej uczelni powodowane środkami unijnymi wpływają na rozwój regionu?
    Trudno sobie wyobrazić, by tak dynamiczny rozwój Uniwersytetu nie wywarł znaczącego wpływu na nasze otoczenie – zarówno społeczne, jak i gospodarcze. Biblioteka UZ jest dostępna dla wszystkich mieszkańców. Finalizujemy ostatnie działania związane z budową Parku Naukowo-Technologicznego. I właśnie w ramach jego działalności możemy oczekiwać największego przełomu, zwłaszcza gdy w perspektywie finansowania 2014-2020 pieniądze na badania naukowe staną się ściślej niż obecnie związane ze współpracą nauki z przemysłem, a wszystko wskazuje, że tak właśnie będzie to wyglądać. W tym obszarze oczekiwać można zmian jakościowych. Oczywiście nic nie przychodzi łatwo, każdy postęp okupiony jest ciężką pracą wielu ludzi i nie przychodzi od razu. Płynie jednak do mnie wiele sygnałów z przemysłu, które pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Jak udaje się Panu utrzymywać kontakty z władzami województwa lubuskiego?
    Udaje się i to bardzo dobrze. Świetnie układa nam się zarówno współpraca z władzami regionu, jak i miasta. Myślę, że wszyscy rozumiemy, że tylko efekt synergii, który rodzi się przy pełnej współpracy, może zwiększyć możliwości kreowania indywidualnych interesów naszych instytucji.

Jakie są podstawowe wartości, którymi kieruje się Pan zarządzając Uniwersytetem?
    Najbardziej zależy mi na tym, żeby w jednym z dwóch z najmniejszych regionów kraju udało się zbudować uniwersytet w pełni nowoczesny, w niczym nie ustępujący uczelniom z regionów większych od naszego. Bardzo bym chciał, żeby nasz Uniwersytet plasował się w czołówce badań naukowych, współpracy z przemysłem, jakości kształcenia. Jestem zdecydowanym zwolennikiem wielkich wyzwań, jak uruchamianie u nas nowych, atrakcyjnych kierunków, takich jak: prawo, administracja i psychologia, a w następnej kolejności także kierunku lekarskiego.
    Najwyższą wartością zawsze będą dla mnie studenci. To przecież ich Uniwersytet.

Zobacz, jak woj. lubuskie obchodzi 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Fundusze europejskie dla rozwoju Lubuskiego.

Autor: kr

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00