„Wszystko zależy od przyimka” – dzieło o takim tytule ukazało się 16 kwietnia br. Rozmowa przebiegała w sposób wartki i zacięty, ale z humorem. Językoznawcy nie bali się nowych słów i młodzieżowego slangu. Z wydania dowiemy się, jak poprawnie mówić w języku polskim w dzisiejszych czasach, w których dominują: słowotwórstwo, zapożyczenia, internet oraz media i reklamy. Nauka języka polskiego na wesoło jest możliwa, to udowodnili Bralczyk, Miodek oraz Markowski. Całą rozmowę poprowadził Jerzy Sosnowski, którego znamy, jako polonistę, publicystę, krytyka literackiego, a przede wszystkim dziennikarza radiowej Trójki i autora książek.
Fragment opisu produktu znajdziecie poniżej.
• Czy muzycy z The Beatles to bitelsi, czy bitlesi?
• Dlaczego „wykonuję”, a nie „wykonywuję”?
• Do czego zobowiązuje nas etykieta, a do czego netykieta?
• Co zrobić, kiedy minister jest ministrą?
• Dlaczego my, Polacy, „imprezujemy”, ale nie „sportujemy”?
• Czy polski przetrwa angielską inwazję?
Jan Miodek
Psychologicznie byłoby to nie do zniesienia, gdybyśmy nie mogli czasem powiedzieć: „weź se to i daj mi spokój”!
Andrzej Markowski
Czy wulgaryzmy to błędy językowe? Nie, chyba że ktoś wyraz na „ka” napisze przez o z kreską. Wówczas jest to błąd ortograficzny. Wulgaryzmy to błędy kulturowe.
Jerzy Bralczyk
Język ma gorączkę. Ze wszystkim przesadzamy. Nie można już się czymś interesować, nie można mieć zainteresowań, tylko pasję trzeba mieć. Nie możemy się czymś niepokoić, tylko od razu nas to bulwersuje.
Przypominamy o "Poradach językowych prof. Bralczyka" na antenie Akademickiego Radia Index, którą możecie usłyszeć od poniedziałku do piątku o 8:15 oraz 15:30 (powtórka).
Autor: Anna Krawczyk