Profesor Richard Wielebinski to wybitny australijski astrofizyk pochodzenia polskiego. Jak sam podkreślił prace naukowe na Uniwersytecie Zielonogórskim zawsze były na wysokim poziomie i ma nadzieję na dalszą współpracę:
Prof. Richard Wielebinski
Jednym z powodów nadania profesorowi Wielebinskiemu tytułu doktora honoris causa były ogromne zasługi dla polskiej radioastronomii. Wspierał grupy radioastronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Organizował staże dla młodych adeptów nauki. Pomagał wyposażać polskie placówki w sprzęt elektroniczny, komputery i wyposażenie bibliotek. Historycznie rzecz ujmując profesor Wielebinski jest ojcem chrzestnym zielonogórskiej radioastronomii, znanej w świecie ze swoich badań nad pulsarami.
Z kolei Profesor Wojciech Andrzej Dziembowski przyznał, że jego kontakty z Uniwersytetem Zielonogórskim to tak naprawdę zasługa prof. Janusza Gila, prorektora ds. nauki i wspólpracy z zagranicą:
Prof. Wojciech Andrzej Dziembowski
Warto dodać, że prof. Dziembowski miał istotny wpływ na kształtowanie się nowego, młodego środowiska zielonogórskiej astronomii. Od samego początku był jego troskliwym mentorem i protektorem. Wspierał rozwój kadr oraz brał udział w wielu konferencjach i seminariach organizowanych między innymi przez Wydział Fizyki i Astronomii. Zawsze wierzył, że garstka entuzjastów osiągnie sukces i zielonogórska astronomia zajmie poczesne miejsce na naukowej mapie Polski. Jego moralne wsparcie było bardzo ważnym źródłem energii niezbędnej podczas budowy, praktycznie od podstaw, nowego ośrodka astronomicznego. Dzisiaj ośrodek ten posiada pełnię uprawnień akademickich, między innymi dzięki wsparciu profesora Wojciecha Dziembowskiego.
Autor: Paweł Hekman