W telegraficznym skrócie uprzejmie donoszę, co Karol Tokarczyk nam naopowiadał:
O stronie szczęściowo-przypadkowej – kiedyś na Woodstocku spotkał gościa z Polskiego Radia, któremu popsuł się dyktafon, w czasie konferencji Jurka Owsiaka. Karol podzielił się nagraniem. Po dwóch miesiącach pojechał do Warszawy. Jechał 7 godzin na 15-minutową rozmowę z szefami IAR (Informacyjnej Agencji Radiowej). Został współpracownikiem na odległość, z Zielonej Góry. Pierwszy temat? Wybuch gazu na Osiedlu Pomorskim w Zielonej Górze, później figura Chrystusa w Świebodzinie.
O pracy radiowców – do redakcji przychodzi się na 8.30, ale to praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W radiu Karol odpowiada za ekonomię, czyli bacznie obserwuje to, co się dzieje w resortach: Infrastruktury i Rozwoju, Gospodarki i Środowiska. Karol chodzi z plecakiem, w którym ma laptopa, 2 dyktafony, 2 komplety kabli, 2 modemy z różnych sieci, 8 kompletów baterii. Tak na wszelki wypadek.
O sposobach nagrywania – po konferencji odbywają się rozmowy indywidualne. A u prezydenta lub premiera, kiedy oni mówią do mikrofonu, Karol wpina się z dyktafonem do kostki dziennikarskiej i obserwuje wyświetlacz. Jeśli pojawi się istotna dla niego wypowiedź, zapisuje czas nagrania na kartce. Karol nagrywa krótkie dźwięki, maksymalnie do 5 minut. Z tego wybiera 2 lub 3 kilkudziesięciosekundowe fragmenty do serwisów informacyjnych. Dłuższe nagrania (10 minutowe, z których wybierane są 2-3 minutowe fragmenty) wykorzystuje się w Jedynce, Dwójce czy Trójce.
Kostka dziennikarska, fot. www.audiofan24.pl
O IAR – robią wiadomości dla Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki. Serwis wykupują także stacje komercyjne. Dziennikarze przygotowują również materiały tekstowe. Karola newsy są wykorzystywane w tych wszystkich rozgłośniach. Około 90 procent informacji, które możemy przeczytać na portalach pochodzą z agencji informacyjnych (głównie z IAR i z Polskiej Agencji Prasowej). Kto szuka innych informacji to sięgnie np. do Radia Maryja czy TV Trwam. Jeszcze inne wiadomości można znaleźć w TVN czy Gazecie Wyborczej.
O tematach i sposobach przepytywania – podczas jednej rozmowy z politykiem czy urzędnikiem Karol uzyskuje odpowiedzi na 4 do 5 pytań. Ma wtedy nagrane od razu kilka newsów. Ostatnio pytał ministrów m.in. o Pendolino, o energetykę, o elektrownie wiatrowe i o Ukrainę.
O Pendolino – Karol należy do tej grupy, która nie widzi problemu, że Alstom wygrał przetarg na Pendolino, bo „jesteśmy w Unii Europejskiej i mamy wolny rynek”.
O „Rowerem do przodu” – Karol popiera pomysł zielonogórskiego Stowarzyszenia Rowerem Do Przodu, które chce wprowadzić w Zielonej Górze, sprawdzony w stolicy, system wypożyczeń rowerów miejskich.
Autor: Danuta Nowak