Nawykom przyglądają się bacznie naukowcy, którzy przeprowadzają eksperymenty mające na celu zbadanie tego zjawiska. Mężczyzna cierpiący na porażenie mózgowe przyczynił się pogłębienia wiedzy dotyczącej zachowań nawykowych. Urodzony w 1922 roku podczas wspomnianego badania miał za zadanie odwrócić 8 z 16 kartoników z obrazkami i napisami „Prawda”. Pacjent bez zastanowienia odwrócił 8 kartoników. Zapytany o to jak to zrobił odpowiedział, że ręka sama sięgała po kartonik. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby pacjent ten nie wykonywał tego samego zadania już po raz 40ty. Pacjent, którego mózg został uszkodzony w tak specyficzny sposób, że pamiętał maksymalnie 60 ostatnich sekund ze swojego życia. Mężczyzna, który nie pamiętał własnego syna, był w stanie samodzielnie funkcjonować dzięki nawykom.
Właściwe nawyki mogą być kluczem do osiągania sukcesów w niemal każdej dziedzinie życia. Nauka języków obcych, właściwa dieta, regularne uprawianie sportów – bez względu na obszar, możemy zmienić swoje przyzwyczajenia w taki sposób by działały na naszą korzyść. Gościem „Małej czarnej” był Tomasz Janiak coach i trener rozwoju osobistego. Podczas programu opowiedział o tym jak funkcjonują nawyki, a także udzielił kilku wskazówek jak przełamać nawyk i zmienić go na stałe dzięki teorii systemu w życiu człowieka.
Tomasz Janiak stworzył w Zielonej Górze projekt non profit. Ma on na celu poszerzenie umiejętności miękkich osób dorosłych. W ramach Projektu Lustro od 28 do 29 czerwca potrwają warsztaty z systematyczności. W warsztatach może wziąć udział każdy, obowiązują jednak wcześniej zapisy gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Więcej informacji o projekcie lustro i warsztatach znajdziecie na stronie: http://projektlustro.pl/
Autor: Anita Zapolska