„Zajeździmy kobyłę historii” to wspomnienia wybitnego mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Pozycja ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną.
To historia opowiedziana z troską o szczegóły historyczne, historia, która ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, historia, która zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń.
„Zajeździmy kobyłę historii” bardziej przypomina dokument, aniżeli powieść, ale Nagroda NIKE wędrowała już w te rejony: otrzymała ją przecież Joanna Olczak-Ronikier za sagę rodzinną „W ogrodzie pamięci” czy Marek Bieńczyk za eseje.
Pozostali finaliści tegorocznej Nagrody Nike to Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, Brygida Helbig, Ignacy Karpowicz, Patrycja Pustkowiak i Szymon Słomczyński. W plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej” zwyciężył Ignacy Karpowicz i jego książka „Ości”.
Marcin Świetlicki odmówił uczestniczenia w konkursie.
Autor: KR